Az, hogy a fejlett világban ma már legfeljebb szórványosan fordul elő hasonló eset (természetesen egy ilyen is több a kelleténél), az oxitocin injekció rutinszerű használatának köszönhető. Az oxitocin segíti a méh összehúzódását, ennek hatására mérséklődik a vérzés.
A kevésbé iparosodott, harmadik világbeli országokban azonban az injekció sok esetben elérhetetlen. Ha szert is tudnak tenni az anyagra, nincs hűtőszekrényük, amelyben tárolják, nincs szakképzett egészségügyi személyzet, aki beadhatná.
Kép: Paolo Patruno
Megoldást kellett tehát találni, és úgy tűnik, ez lassan elérhetővé is válik. Az ausztráliai Monash Egyetem kutatói a minap bejelentették, hogy belélegezhető oxitocint fejlesztettek ki. Ennek fő előnye, hogy hűtés nélkül is eltartható, így azokon a területeken is elérhető, ahol nincs elektromosság bevezetve, és különösebben magasan képzett egészségügyi személyzet sem kell a használatához.
„Ezek a nők késő este adnak életet a gyermeküknek fény, elektromosság és bármiféle segítség nélkül” – magyarázta Michelle McIntosh, a Monash Gyógyszeripari Tudományos Intézet munkatársa. Hozzátette: az új készítményt egyedül is használni tudják majd az asszonyok, így reményeik szerint évente 146 ezer életet tudnak általa megmenteni.
A készítmény egyelőre a tesztelési fázisban van, de az eredmények bizakodásra adnak okot.
Olvasd el ezt is: Megdöbbentő képek: így szülnek a nők Afrikában
Fotó: george ruiz / flickr
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)