Nem segítenek a befagyasztott árú termékek
A margarin 38%-os áremelkedést mutat a tavalyi árakhoz képest, a kenyér is majdnem 30%-kal kerül többe, mint 2021. áprilisában, de a tejtermékek és péksütemények ára is minimum 20%-kal drágult. A kormány 2022. február 1-jétől árstoppal próbált kedvezni a vásárlóknak, azonban ez úgy tűnik, hogy a visszájára sült el.
A Portfolio elkérte a KSH-tól a fogyasztói kosár összes komponensét, amiből jól látható, hogy míg a búzaliszt ára változatlan maradt, addig a rétesliszt ára az egekbe szökött, majdnem 50%-kal emelkedett. Hasonló a helyzet a csirke esetén is, a csirkemellért és a csirkefarhátért nem kell többet fizetnünk, mint tavaly október 15-én, azonban a csirkecomb közel 47%-os drágulást mutat.
Márciushoz képest is elképesztő a drágulás
A KSH adataiból az is kiderül, hogy az előző hónaphoz képest is átlagosan 1,6%-kal fizetünk többet a termékekért, ám valójában itt is jóval nagyobb mértékű a drágulás több élelmiszer esetén is: a tojás 14,7%-kal, a sertéshús 9,8%-kal, a baromfihús pedig szintén 9,8%-kal drágább. Itt is megmutatkozik az árstop negatív hatása, hiszen mind a baromfihús, mind a sertéshús bizonyos elemei szerepelnek a kedvezményesen vásárolható termékek között (csirkemell, csirkefarhát, sertéscomb), ám ezáltal az infláció a többi, hasonló húsárút (csirkecomb, csirkeszárny, sertésszűz, sertéskaraj, stb.) tovább drágítja.
Vannak bizonyos termékek, amikhez olcsóbban juthatunk hozzá
A Porfolio kapott egy táblázatot azokról a termékekről is, amelyek valamilyen szinten olcsóbbá váltak a tavalyi évhez képest. Ez azért csalóka, mert mindössze 1-3%-os javulás látható, míg ahogy fentebb írtuk, a drágulás más esetben minimum 30-50%-os. Az adatok szerint tavaly ilyenkor egy kg alma átlagosan 450Ft-ba került, idén pedig csak 427 Ft az ára, 1 kg karfiolért 2021. áprilisában 899 ft-ért juthattunk hozzá, idén már átlagosan 777 Ft-ért is hazavihetjük, és a sárgadinnye is olcsóbb lett, a 490 Ft-os kilónkénti ár helyett minösszesen csak 419 Ft-ot kell fizetnünk.
Mikor lesz ennek vége?
Amíg a szomszédunkban háború dúl, addig valószínűleg az áremelkedés sem fog megállni. Igaz, Magyarország több forrásból is próbálja beszerezni az eddig Ukrajnából vagy Oroszországból érkező termékeket, de az alapanyaghiány és a logisztikai problémák világszinten drágulást okoznak. Szakértők szerint az sem kizárható, hogy az elkövetkezendő fél évben 10% fölé kúszik az infláció, ami az árak további jelentős emelkedését jelenti.
A július 1-ig tartó benzin– és élelmiszer árstop sem hozta el a pozitív változást, valamint a forint bizonytalan változása is könnyen inflációromboló hatással bírhat. Mindenesetre érdemes felkészülnünk arra, hogy 2022 második felében tovább drágulnak az élelmiszerek, a háztartási cikkek és a ruhaneműk is.
Indexkép: Steve Buissine képe a Pixabay-ről
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)