A bőrt különböző fényvédelemmel ellátott termékekkel lehet megóvni a káros napsugárzástól. A lehetőségek tárháza végtelen, ha körbenézünk a boltok polcain. Ugyanilyen nagy a kínálat a napszemüvegek piacán is, de vajon milyen szempontok alapján válasszuk ki a megfelelőt, ami biztonságos védelmet nyújt erős UV-sugárzás ellen?
Tévhit, hogy minél sötétebb a napszemüveg lencséje, annál jobban véd a nap káros sugaraitól. A szemet természetes védelmi faktorok is védik a napsugárzástól, mint a szemhéjak, illetve az árnyékot nyújtó szempillák és szemöldök. Erős fény hatására a pupilla összehúzódik, és önkéntelenül hunyorogni kezdünk, ezzel még jobban védelmezve a szemet a fénytől. Ez az automatikus pupilla-reflex az oka annak, hogy a rossz minőségű, UV-szűrő nélküli napszemüveg többet árt a szemnek, mint amennyit használ.
„A sötét lencse árnyékot biztosít a szemnek, melynek hatására a pupilla kitágul, ezáltal pedig az erős sugárzás nagyobb mértékben éri el a szemeket, mintha nem is viselnénk napszemüveget. Ez különösen akkor veszélyes, ha olyan környezetben tartózkodunk, ahol az erős napfény még vissza is verődik, például vízfelszínről, fehér homokos partról vagy betonról" – magyarázza a szakorvos.
Milyen jelzést keressünk a napszemüvegen?
Csak olyan napszemüveget vegyünk, melynek szárán megtalálható a "CE" jelzés. Ez jelzi, hogy a gyártó garantálja, a termék maradéktalanul megfelel az európai előírásoknak és megfelelően bevizsgált. A Magyar Látszerészszövetség ajánlása szerint a látás védelme szempontjából azt érdemes figyelni olcsóbb árkategóriás napszemüveg vásárlásakor, hogy minimum 400-as jelölésű UV-szűrős típust válasszunk, ami 100%-os UV-védelemnek felel meg, így minden káros ultraibolya-sugarat kiszűr. Ezek a párezer forintos szemüvegek is lehetnek teljesen UV-védettek, bár ezeknél a keret és a lencse minősége többnyire gyengébb egy márkásabb szemüveggel ellentétben.
Az UV-védelmet az olcsóbb szemüvegeknél a lencse külső részén elhelyezett réteg biztosítja, ami, ha megkarcolódik, akkor a karcolás helyén megszűnik a védelem. A drágább szemüvegeknél a lencse teljes vastagsága tartalmazza az UV-szűrő anyagot, így egy kisebb karcolással a szemüveg továbbra is használható. A nagyon karcos napszemüvegeket azonban minőségtől függetlenül mindenképp érdemes újra cserélni.
Komoly szemproblémákat okozhat a nap
Nemcsak a bőrünkön, a szemen, szemhéjon is képződhet daganat. Ezeknek a betegségeknek is lehet okozója az UV-sugárzás. Szintén nem csak a bőrre igaz, hogy le tud égni a napon, ez előfordulhat a szemmel is. Az UVA-sugarak főként a szemlencsében nyelődnek el, az UVB-sugarak leginkább a szaruhártyában, de a szemlencsében is. Ha magas intenzitású sugárzás éri a szemet, akkor a szaruhártyán hámsérülés, hámhiány alakulhat ki, ezt hívjuk hóvakságnak. Ennek tünetei a könnyezés, erős idegentest érzés, ha ilyet tapasztalunk, mindenképp orvoshoz kell fordulni.
A szürkehályog az egyik vezető vaksági ok világszerte és kialakulásáért bizonyítottan az ultraibolya-sugarak is felelhetnek. Ez az elváltozás egyelőre csak műtéti úton kezelhető. A problémára kutatások szerint már az is hatással van, hogy gyermekkorban a napszemüveg használat hiánya miatt káros sugarak érik a szemet.
"Egy aktív, izgő-mozgó gyereket sokszor nehéz rávenni, hogy megtűrje a szemüveget, szemet árnyékoló sapkát, azonban erős UV-sugárzáskor fontos figyelni a gyerekek szemének megfelelő védelmére is. A szürkehályog mellett számos súlyos felnőtt és időskori szembetegség kialakulásának a kockázata csökkenthető, ha védjük saját és gyermekünk szemét a nap káros sugaraitól" - figyelmeztet a doktornő.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Free-Photos / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)