Egy ritka rendellenesség és a testvéri szeretet ereje
Grace Davidson 36 éves brit nő, aki a Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) szindrómával született – ez egy ritka állapot, amelyben a méh hiányzik vagy fejletlen, bár a petefészkek működőképesek. Grace és férje, Angus, éveken át próbálkoztak a gyermekvállalással, de a méh hiánya miatt ez lehetetlennek tűnt. - tudósított az esetről a dailymail.co.uk.
A megoldást Grace nővére, Amy Purdie jelentette, aki már túl volt a családalapításon, és felajánlotta méhét a húgának. A transzplantáció 2023-ban zajlott le Oxfordban, és több mint 30 fős orvosi csapat részvételével 17 órán át tartott. A műtétet követően Grace két héttel később menstruálni kezdett, ami a beültetett méh megfelelő működését jelezte.
Az első brit baba méhtranszplantáció után
A sikeres transzplantációt követően Grace és Angus IVF (in vitro fertilizáció) segítségével fogantatták meg gyermeküket. A kislány, akit Amy Isabelnek neveztek el – tisztelegve Grace nővére és az egyik sebész, Isabel Quiroga előtt – 2025 februárjában született meg a londoni Queen Charlotte's and Chelsea Kórházban, egészségesen, 2,04 kg súllyal.
Videón a 6 hetes kis Amy, anyukája Grace és annak nővére Amy:
Grace a szülést "csodának" nevezte, és elmondta, hogy az élmény "minden képzeletet felülmúlt". A pár már tervezi a második gyermek vállalását is, mivel az immunrendszert elnyomó gyógyszerek hosszú távú szedése miatt a beültetett méhet legfeljebb öt évig lehet megtartani.
Új remény több ezer nő számára
Az Egyesült Királyságban körülbelül 15.000 nő szenved abszolút méhhiányos meddőségben, ami azt jelenti, hogy vagy születésüktől fogva nincs méhük, vagy valamilyen betegség, például rák miatt eltávolították azt. A Grace története által inspirált Womb Transplant UK jótékonysági szervezet eddig négy transzplantációt hajtott végre, és további 15-re kapott engedélyt. A műtétek költsége 25.000-30.000 angol font között (12-14,3 millió Forint) mozog, amelyet jelenleg adományokból és önkéntes orvosi munkával finanszíroznak.
A szervezet reméli, hogy a jövőben az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) is támogatni fogja ezeket a beavatkozásokat, hogy még több nő számára váljon elérhetővé az anyaság lehetősége.
Nemzetközi előzmények és jövőbeli kilátások
Az első sikeres méhtranszplantációt 2014-ben hajtották végre Svédországban, amelyet azóta több mint 100 hasonló beavatkozás követett világszerte, és mintegy 50 gyermek született ilyen módon. Az Egyesült Királyságban azonban csak 2023-ban került sor az első ilyen műtétre, részben intézményi késedelmek és a COVID-19 járvány miatt.
Grace és Amy története nemcsak orvosi áttörés, hanem a testvéri szeretet és az emberi kitartás példája is. Ez az eset új reményt ad azoknak a nőknek, akik eddig úgy érezték, hogy a biológiai anyaság számukra elérhetetlen álom.
Nyitókép: YouTube / Inside Edition
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)