Az orvosok ügyeleti időben csak azzal foglalkoztak, akiből már „kipottyan a baba”, a többieket elküldték
A MátészalkaLeaks nevű Facebook oldal kezdett el foglalkozni a mátészalkai szülésekkel, miután több zaklatott, nemrég szült anyuka kereste meg őket szülésük történetével, valamint sok kismama is hozzájuk fordult azzal a kérdéssel, hogy mire kell készülniük a szüléskor, hiszen hallották a pletykákat, miszerint délután fél kettő után már nem lehet szülni a kórházban.
A hírek igaznak bizonyultak, az egészségügyi dolgozók is megerősítették az állítást. Egy 40. héten járó kismamának 22 óra 30 perckor folyt el a magzatvize, az orvos pedig továbbküldte őt az 52 kilométerre lévő nyíregyházi kórházba. Az utat személygépkocsival kellett megtennie, a kórház ugyanis mentőt vagy betegszállítót sem biztosított.
Egy másik esetben maga a mentős is tanácstalan volt: egy kismamához hívták a mentőszolgálatot, akinek szivárgott a magzatvize, a mentős pedig nem tudta eldönteni, hova vigye a kismamát, mivel „a Mátészalkai Kórház mostanában nem fogad szülő nőket ügyeleti időben.”
Végül sikerült elérni az ügyeletes orvost is, aki szerint
„csak a kitolási fázisban lévő kismamák szülhetnek ügyeleti időben Mátészalkán, vagy akik már több gyermeket is világra hoztak, hiszen belőlük szinte kipottyan a baba.”
Csak tippelni tudok, hogy ezt mégis hogyan kellene teljesíteniük a szülő nőknek: a vajúdás alatt a kórház ajtaja előtt kellene állniuk, a kitolási szakaszban pedig gyorsan felmenniük a szülőszobára? Mit csináljon az az anyuka, aki már az ötödik gyermekét szüli, mégsem „pottyan ki belőle” elég gyorsan a baba? Fáradjon ki a szülőszobából? Vajon mit kellett volna tenniük azoknak a kismamáknak, akik nem rendelkeztek személygépkocsival, vagy a szülés időpontjában senki nem tudta őket 52 kilométerre elszállítani?
A bejegyzés alatti egyik hozzászólásban egy anyuka a kitolási szakaszban lévő nők fogadását kommentálta:
"És ki fogja megállapítani a kitolási szakaszt? Ugyanis Mátészalkán, amikor közöltem, hogy jön a baba, annyit válaszolt az ügyeletes szülésznő, hogy 'Még nem jön, sóhajtsak'.
Gondolom, nem kell mondanom, kinek lett végül igaza...
Nem ez a legszomorúbb, hanem az, hogy ugyanez a párbeszéd azon az estén még kétszer lezajlott két másik kismamával ugyanezzel a kimenetellel.”
A MátészalkaLeaks bejegyzése szerint ráadásul egy mentőautóban lezajlott szülés a mentőállomás teljes kapacitását lekötheti. Az újszülöttet nem szállíthatják az anyukával egy mentőautóban, így két autót is lefoglal a szülés, a mentőautókra pedig szükség lenne újraélesztés, súlyos balesetek, szívinfarktus vagy stroke esetén.
Októbertől újra lehet szülni ügyeleti időben is a kórház Facebook oldala szerint
A Mátészalkai Kórház Facebook bejegyzése szerint október elsejétől a kórház a 37. terhességi hetüket betöltött kismamák számára „munkaidőn túl is” rendelkezésre áll a szükséges személyzet. A döntést valószínűleg a média nyomására hozták meg, a MátészalkaLeaks bejegyzése ugyanis futótűzként terjedt, és rengeteg kritikát kapott érte az intézmény.
A kórház nem adott magyarázatot arra, hogy a „szükséges személyzetnek” eddig miért csak délután fél kettőig tartott a munkaideje, valamint a bejegyzés alapján koraszülés esetén még mindig nem látják el a kismamákat ügyeleti időben, ahol, mint tudjuk, minden perc számít, ha meg akarják menteni a koraszülöttet. Azoknak a kismamáknak tehát, akiknek a 37. terhességi hét betöltése előtt indul meg a szülésük, szintén 52 kilométert kell utazniuk.
Olvasd el ezt is: A kisvárosi kórházakban csak nappal lehet majd szülni?
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)