Magyarországon jelenleg törvény szabályozza, hogy mely neveket adhatjuk csemeténknek, az elmúlt 20 évben azonban ez a lista már több, mint 300 újjal növekedett. Az MTA korábbi írása szerint a szülők a névadás során élik ki kreativitásukat, vagy érzelmi kötődésüket egy-egy helyhez, vagy tárgyhoz. Az Utónévbizottság készíti el a szakmai véleményt, amelyet - bármilyen furcsa is - objektív és egészen kézzel fogható elvek szabályoznak, amiket a Nyelvtudományi Intézet is részletez.
A teljesség igénye nélkül például legfeljebb két, a nemének megfelelő nevet kaphat a születendő gyermek. A magyar törvény szerint a névből ki kell derülnie a gyermek nemének is, és ha egy név mindkét nemhez tartozhat, az nem elfogadható, mint például a Dakota. Az is fontos szabály, hogy egy új nevet a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell bejegyezni a mai köznyelvi kiejtésnek megfelelően, így pl az angol Jenifer nálunk csak Dzseniferként jöhet szóba. Vagy például ha egy írói fantázianevet szeretnénk kislányunknak adni, mint például a Bóbitát, azt is megtehetjük, de csak abban az esetben, ha az nem hátrányos a viselője részére. Lehet egyébként kisfiadnak az Anakin nevet is adni, mert ez is egy elismert név, a nemzetközi írói fantázianevek közé tartozik, külföldön már önálló és elterjedt személynévként használatos.
A köznévi eredetű fantázianevek akkor bejegyezhetők, ha a név jelentése feltehetően nem lehet hátrányos a név viselőjére és már el is érkeztünk 2020 legújabb lányneveihez, amik zömében ennek a szabálynak felelnek meg:
Asma
Babetta
Balzsam
Bolda
Britani/Britni
Búzavirág
Cezarin
Cippóra
Citta
Csendike
Csinyere
Dafna
Delani
Della
Dzsindzser
Ekaterina
Életke
Eudoxia
Evetke
Fadett
Fahéj
Fiametta
Filadelfia
Főbe
Galamb
Hildelita
Imodzsen
Jáél
Kalpavalli
Krimhilda
Laksmi
Mikolt
Múzsa
Szulamit
Uzonka
Ünige
Vulfia
Zejnep
Zsinett
Természetesen ha a hagyományos nevek közül szeretnél választani, akkor sem kell csüggedned, az MTA oldalán végigböngészhető a teljes fiú-, és a teljes lánynévsor is! Ha pedig máris körvonalazódik a fejedben egy új név, akkor az ehhez kapcsolódó alapelveket itt tudod elolvasni.
A nyitókép Szabó Ádám fotója az Unsplash oldaláról, a cikkben található kép Jonathan Borba fotója az Unsplash oldaláról.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)