Hétfő reggel 9-kor ülésezett a koronavírus elleni védekezésért felelős operatív törzs, ahol az olasz nagykövetet is meghallgatták a járvánnyal kapcsolatos legújabb hírekről. Délelőtt Dr. Müller Cecília, a Nemzeti Népegészségügyi Központ vezetője, megbízott országos tisztifőorvos és Papp Károly rendőr altábornagy, a Belügyminisztérium közbiztonsági főigazgatója tartott sajtótájékoztatót.
Olaszország készültségben
Dr. Müller Cecília elmondta: hazánkban egyelőre egyetlen koronavírusos esetet sem azonosítottak, ennek ellenére az olasz járvány Magyarország részéről is fokozottabb biztonsági intézkedéseket követel. Jelenleg két olasz tartomány – Lombardia és Veneto – érintett súlyosan a betegségben, és ezen kívül még két területről – Piemontból és Emilia Romagnából – jelentettek néhány esetet. Hétfő délig 212 beteget regisztráltak, a halálos áldozatok száma négy: ők valamennyien idős, legyengült, krónikus beteg emberek voltak.
Olaszország rendkívül magas fokú biztonsági intézkedéseket vezetett be. A járványban leginkább érintett területeket lezárták, onnan se kijönni, se oda bemenni nem lehet. Beszüntették a tanulmányutakat, betiltották a demonstrációkat és egyéb tömegrendezvényeket, idő előtt véget ért a velencei karnevál is. A vendéglátóhelyek és a tömegközlekedés működését korlátozták. A koronavírusos betegekkel közeli kapcsolatban lévőket karantén alá helyezték.
Magyar diákok karanténban
Vasárnap este tizenegy diák, a kísérőik és két autóbuszvezetőjük érkezett haza Észak-Olaszországból, onnan, ahol a leggyorsabban terjed most a koronavírus. Őket két hétre a Szent László Kórházba szállították megfigyelésre. Dr. Müller Cecília elmondta, hogy a kéthetes karanténra azért van szükség, hogy a lappangási idő alatt ne adhassák tovább az esetleges fertőzést, másrészt pedig azért, hogy baj esetén a lehető leggyorsabban megkezdődhessen a kezelésük. Jelenleg 18 magyar fekszik karanténban a László kórházban.
Közben a repülőtereken elkezdték az Olaszországból érkezők testhőmérését. A további ellenőrzések protokollja még kialakítás alatt van, de az biztos, hogy a schengeni határokat nem lehet lezárni.
Továbbra sincs tehát beutazási tilalom Olaszországba, de az országos tisztifőorvos nem javasolja jelenleg az odalátogatást. Különösen igaz ez a járvány sújtotta északi területekre, amelyek egy részét már most sem lehet megközelíteni, aki pedig onnan visszatér, karantén alá kerül Magyarországon. A déli régiók egyelőre ebből a szempontból biztonságosabbnak tekinthetők.
Dr. Müller Cecília azt javasolja, hogy aki az utóbbi időben járt Észak-Olaszországban, figyelje magán a tüneteket, és ha bármi gyanúsat észlel, hívja fel a háziorvosát. A rendelőbe, a többi beteg közé ne menjen le. A koronavírus lappangási ideje két hét, tehát ha hazatérésünk után ennyi idő eltelik, és egészségesek maradtunk, megnyugodhatunk.
Kapcsolódó cikkeink:
- Hamar elterjedhet a rejtélyes kínai koronavírus
- Kihalt városok, milliók karanténban - Kína erős kézzel próbálja megfékezni a koronavírust
- Miért nem betegíti meg a gyerekeket a koronavírus?
- A koronavírusról orvosi szemmel
Kép: mattthewaffleacat / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)