Romániában és Ausztriában ingyenes gyorstesztet biztosítanak
A Facebookon több koronavírussal kapcsolatos csoport létrejött már, ahol anyukák osztják meg egymással tapasztalataikat többek között a tünetekről, és a vírus lefolyásáról. Most, hogy az omikron variáns terjed, természetesen a vakcina felvétele, valamint a gyorstesztek elérhetősége a téma. A környező országokból is jelentkeztek szülők, és többen írták, hogy náluk az állam vagy az iskola ingyenesen biztosítja a gyorsteszteket.
A Facebookon nyilatkozó szülők elmondása szerint Romániában minden tanuló heti 2-szer kap nyáltesztet, hogy ha probléma lenne, azonnal kéznél legyen. Ausztriában minimum heti kétszer PCR tesztet végeznek a gyerekeken, valamint egy antigén gyorstesztet is biztosítanak a számukra, melynek eredményét egyszerűen, online megtekinthetik ők és a szülők is. Szlovákiában év elején kellett az anyáknak megigényelniük évi 25 gyorstesztet, amelyet gyerekenként osztanak szét az osztályokban. Van olyan is természetesen, aki nem kérte, az ő tesztjeik felhasználásáról nincsen információnk. Szlovéniában kétnaponta öntesztelés van a gyerekek körében, a gyorsteszteket ingyenesen kapják meg a tanulók. (Ezek az információk a szülőktől származnak, nem hivatalos forrásból).
Milyen intézkedések vannak Magyarországon?
Több iskolából jelentették, hogy már nem csak a közösségi terekben, hanem a tantermekben is kötelező a maszkviselés, ebéd kivételével egész nap hordani kell. Sokaknál csak a tünetek megjelenésétől számított 1-2 napon belül derül ki, hogy fertőzöttek, így az egész osztály pillanatok alatt karanténba kerül. A mentők és a háziorvosok rendkívül leterheltek, csak a szerencsésebb diákok jutnak el PCR tesztre, a többieknek marad a gyógyszertárban kapható gyorsteszt. Ez általában 3-6 ezer forintba kerül, azonban a betegség igazolásához nem fogadhatják el a háziorvosok, így nekik is újra tesztelniük kell. Kevés gyermek kapta meg a 3. oltást, a 5-11 évesek regisztrációja még zajlik: a koronavirus.gov.hu adatai szerint 71 ezren regisztráltak eddig, amiből 56 ezer gyereket már be is oltottak. A kormány ismét oltási akció napokkal készül az oltási hajlandóság növelésére, amit a következő időpontokban lehet igénybe venni a járásközponti oltópontokon:
- 2022. január 13-14. (csütörtök-péntek) 14-18 óra között
- 2022. január 15. (szombat) 10-18 óra között,
- 2022. január 20-21. (csütörtök-péntek) 14-18 óra között,
- 2022. január 22. (szombat) 10-18 óra között,
- 2022. január 27-28. (csütörtök-péntek) 14-18 óra között.
- 2022. január 29. (szombat) 10-18 óra között.
Mit tud még tenni a szülő?
Amíg nincs jobb megoldás, és se az iskola, se az állam nem biztosítja a gyorsteszteket, addig érdemes belőle beszerezni többet. Számos online patikában, webáruházban ki lehet fogni viszonylag kedvező áron a teszteket, így ha felmerül a gyanú, hogy gyermekünk elkapta a koronavírust, egy pozitív gyorsteszttel már gyorsabban bejuthatunk a háziorvoshoz. Ha a gyermeken a tünetek legapróbb jelei is megjelennek, értesítsük az osztályfőnököt, és inkább vegyük ki pár napra az iskolából. Lehet, hogy csak egy kis megfázás lesz a ludas, de jobb biztosra menni.
Korábbi cikkünkben arra adtunk tippeket, hogy mit tud tenni a szülő, ha karanténba kerül a gyermeke, de kevés szabadsággal rendelkezik.
Indexkép: Annie Spratt képe az Unsplash.com-ról
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)