Azt természetesen mindig érdemes figyelembe venni, hogy adott ételeket mennyi időn át javasolt a mélyhűtőben tárolni, mert azon túl már állag és íz romlást is okozhat a hideg.
1. Leveles saláták
A saláta, vagy kínai kel nem bírja a mínusz fokokat. Elveszíti az ízét és a ropogós állagát is és vizes, petyhüdt levélkék lesznek belőle. Ha kicsit tovább meg szeretnéd őrizni a saláta frissességét, akkor tedd azt, hogy megmosod és megszárítod a leveleket, majd becsomagolod őket egy papírtörlőbe, és bezacskózod. Így viszonylag sokáig eláll a hűtőben is.
2. Tej
A fagyasztott tej darabos lesz kiolvasztáskor, így csak akkor fagyasszunk, ha nem akarjuk egyből meginni. Ezt már inkább csak sütéshez-főzéshez tudjuk felhasználni, de ahhoz teljesen megfelelő, ha kiolvasztás után néhány órára, vagy egy napra a hűtőben hagyjuk.
3. Tejföl, joghurt
A tejfölnek, kefirnek és a joghurtnak sem nagy barátja a mélyhűtő. Találkozásuk után ugyanis már nem lesz a régi egyik krémes anyag sem. Megváltozik az állaguk, szemcsések lesznek, elkezdenek szétesni.
4. Rántott húsok
A rántott húsok fagyaszthatóak, a baj csak az velük, hogy nem lesznek kellőképp ropogósak, ha nem rakjuk ismét néhány másodpercre olajba vagy sütőbe őket miután kiolvadtak.
5. Tojás a héjában
Sose rakjunk tojást héjastul a fagyasztóba! Mivel ez egy nagy nedvességtartalommal bíró étel, ezért meg fog nőni a térfogata, minek köszönhetően megrepeszti a héját és kifolyik. Innentől már ehetetlen az egész, ráadásul összekoszolja a mélyhűtőnk belsejét is.
Azonban a tojás sárgáját és fehérjét különválasztva, egy kis sóval elkeverve, nyugodtan fagyasztható.
6. Zöldségek, gyümölcsök
A friss zöldségeket, gyümölcsöket nem jó ötlet lefagyasztani, ha nyersen akarjuk őket utána megenni. Sajnos, a magas víztartalmuk és a nagy hideg együttese miatt az állaguk megváltozik, többé nem ropogósak, hanem puhák és vizesek lesznek. Innentől már csak az ételekbe tudjuk őket beletenni, magukban nem finomak már.
7. Burgonya
A burgonyát nem jó ötlet nyersen lefagyasztani, mert hasonló lesz az eredmény, mint a friss zöldségek esetében. Igazából felesleges ezt a növényt a mélyhűtőbe tenni, hiszen hónapokig is eláll hűvös, sötét helyen. Arra vigyázzunk csak, hogy a csíráját szedjük le időnként!
8. Sajtok
A sajtokkal is hasonló a helyzet, mint a tejföllel. Fagyasztás után elkezdenek szétesni, morzsálódni. Leginkább csak ételekbe jók ilyenkor, magukban már nem túl élvezetesek, ugyanis az ízük is elhalványodik egy-egy fagyasztás után.
9. Ezeket se fagyaszd le:
- Kocsonya - még 1-2 percre sem fagyasztható. Ha dermesztés közben megfagyna, már el is rontottad, csak húsleves lesz belőle.
- A folyékony tejszínt felengedés után nem lehet felverni, viszont ételbe, főzéshez még így is felhasználható. Felverve fagyasztható!
- Pudingot, pudingtartalmú tortakrémet vagy poharas krémet sem lehet fagyasztani, mert az a felengedés után szétfolyik.
- Házi majonézt, illetve majonézzel kevert azonnali fogyasztásra szánt majonézes salátát, vagy mártást azért nem jó fagyasztani, mert felengedéskor kiválik belőle az olaj.
Képek: Wikipedia Commons, flickr.com, pixabay.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)