Hogyan kezeljük a visszabeszélést és a tiszteletlen hangnemet?
Kilencéves kislányom rendszeresen visszabeszél, affektál, és olyan hangnemben szól hozzám, hogy nem bírok vele. Próbáltuk rászólással, következetességgel, de még mindig folytatja. Hogyan kezeljem ezt?
Amikor egy gyerek visszabeszél, két dolgot tehetünk: vagy reagálunk, vagy válaszolunk. A kettő között óriási a különbség. Ha ösztönösen reagálunk (például dühösen visszaszólunk), akkor csak fokozzuk a feszültséget. Ehelyett érdemes átgondoltan válaszolni, és az érzelmeinket tudatosan kezelni.
Van három érzelmi reakció, amelyeket érdemes kipróbálni:
- Csodálkozás: „Na hát! Jól hallottam, amit mondtál?” – Ez kizökkentheti a gyereket a megszokott dinamikából.
- Enyhe unalom: „Jaj, ne már, Jucika, ezt hagyjuk…” – Ezzel elérhetjük, hogy ne élvezze a visszabeszélést.
- Túlzott lelkesedés: „Ez óriási! Ez fantasztikus!” – A gyerek erre nem fog tudni mit reagálni, és egy idő után felhagy a szemtelenkedéssel.
A lényeg, hogy ne reagáljunk érzelmileg ugyanazon a szinten, mint a gyerek, mert akkor csak belemegyünk egy hatalmi harcba. Ha következetesen alkalmazzuk ezeket a módszereket, két héten belül jelentős javulást tapasztalhatunk.
A 12 éves fiam folyamatosan használ káromkodásokat, hiába próbáljuk leszoktatni róla. Mit tehetünk?
Szakértői válasz:
A csúnya beszéd ellen az egyik leghatékonyabb módszer, ha visszakérdezünk:
„És ez mit jelent pontosan?”
Sok gyerek ilyenkor zavarba jön, mert igazából nem is tudja a szó jelentését, csak hallotta valahol. Ha már idősebb, és tisztában van a jelentéssel, akkor érdemes elmagyarázni neki:
„A pozitív indulatoknak van helye a családban, de a negatív indulatokat nem fogadjuk el.”
Ha a szankciók segítenek, következetesen alkalmazhatunk egy módszert, például zsebpénzből való levonást vagy egy előre megbeszélt következményt.
Hogyan tanítsuk meg a gyerekünket a konfliktusok kulturált kezelésére?
A gyerekünk nehezen kezeli a vitás helyzeteket, hamar kiabál vagy megsértődik, ha nem az van, amit szeretne. Hogyan segíthetünk neki abban, hogy jobban kezelje az érzelmeit?
Fontos, hogy a gyerek lássa, hogyan lehet kulturáltan vitázni és érvelni. Mutassunk neki példát azzal, hogy mi is higgadtan beszélünk vele és másokkal. Segíthet, ha megtanítjuk neki az érzelmek megfogalmazását („Dühös vagyok, mert...”) és azt, hogy hogyan lehet másik nézőpontot is figyelembe venni. Ha egy vita hevében van, segíthet egy rövid szünet, egy kis mozgás vagy egy mély lélegzet, mielőtt újra próbálkozik a beszélgetéssel.
Novák Ferenc előadása elérhető a Szülők Egyetemén: Kiskamasz és tinédzser problémák megoldása
Ezzel a cikksorozat végére értünk. Reméljük, hogy hasznos tanácsokat kaptál a kiskamasz és tinédzser gyerekek neveléséhez. Ha tetszett a sorozat, oszd meg más szülőkkel is, hogy ők is hasznosítani tudják ezeket a tippeket!
A cikksorozat előző részei:
"Minek tanuljak, úgyis felesleges!” - Hogyan motiváljuk a gyereket a tanulásra?
„Anya, vegyél egy újat!” – Hogyan tanítsuk meg a gyereknek a pénz értékét?
„Utállak!” – Hogyan kezeljük a testvérháborúkat?
Nyitókép: depositphotos
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)