Az unalom jótékony, ösztönző hatásai
Néhány évtizeddel ezelőtt a gyerekek gyakrabban voltak kénytelenek unatkozni, mivel nem voltak elérhetők a mai digitális eszközök. Akkoriban a szülők kevésbé érezték feladatuknak, hogy állandóan szórakoztassák őket, és így a gyerekek maguk fedezték fel a környezetüket, a világot.
Ma a digitális világ hatására ritkábbak az ilyen pillanatok, de ez nem feltétlenül előnyös. Az unalom fontos szerepet játszik abban, hogy a gyerekek belső világukat is fejlesszék és kreatívak legyenek. Bár az unalom elsőre negatív érzésnek tűnhet, valójában sok előnye van. Ahogy a pszichológusok rámutatnak, az unalom lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy:
Fejlesszék a problémamegoldó képességüket:
Amikor unatkoznak, a gyerekeknek maguknak kell megoldást találniuk a helyzetre. Ez segíti őket abban, hogy önállóan gondolkodjanak és kreatív megoldásokat találjanak ki.
Fejlődjön a kreativitásuk:
Az unalom lehetőséget biztosít a szabad gondolkodásra és arra, hogy új dolgokat próbáljanak ki. Ez az a pillanat, amikor a gyerekek kreatív ötletekkel állhatnak elő, és olyan tevékenységekkel foglalkozhatnak, amelyekre máskor nem lenne idejük.
Fokozzák a belső csendet és önismeretet:
Az unalom hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek megtanulják értékelni a csendet és a nyugalmat, ami fontos a mentális egészség szempontjából is. Gondolataik ilyenkor olyan messzeire kalandoznak, amilyen mélységekbe esélyük sincs eljutni akkor, amikor éppen egy képernyőre vannak tapadva.
A túlzott elfoglaltság negatív hatásai
Ha a gyerekek folyamatosan csak külső ingerekből táplálkoznak, elveszíthetik azt a képességet, hogy önállóan találjanak elfoglaltságot, és megbirkózzanak a csenddel, a saját gondolataikkal. Az unalom elkerülésére való törekvés helyett érdemes lehetőséget adni arra, hogy a gyerekek megtapasztalják ezt az állapotot, és saját érdeklődési területeik felé forduljanak.
Hogyan kezeljük az unatkozó gyermeket?
Pozitív hozzáállás:
Amikor a gyerekek unatkoznak, érdemes ezt úgy bemutatni nekik, mint lehetőséget a kreativitásra és a felfedezésre. Hangsúlyozhatjuk, hogy ez egy időszak, amikor új dolgokat próbálhatnak ki, amikre máskor nincs idejük.
Segítsünk nekik új ötleteket találni:
Javasolhatunk kreatív tevékenységeket, mint például rajzolás, kézműveskedés, olvasás vagy egy új hobbi kipróbálása.
Az unalom tehát nem ellenség, hanem lehetőség. Az ilyen pillanatok segítik a gyerekeket abban, hogy kreatívabbak és önállóbbak legyenek. Fontos, hogy a szülők felismerjék az unalom értékét, és lehetőséget adjanak a gyerekeknek arra, hogy néha unatkozzanak – hiszen ezekből az unalmas pillanatokból akár életre szóló érdeklődés és szenvedély is születhet. Nem kell mindig szórakoztatnod - és ne legyen lelkiismeret furdalásod, ha azt látod, hogy unatkozik!
Olvasd el ezt is: Szülő vagy szórakoztató személyzet? Avagy hagyjuk néha unatkozni a gyereket!
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)