Az unalom jótékony, ösztönző hatásai
Néhány évtizeddel ezelőtt a gyerekek gyakrabban voltak kénytelenek unatkozni, mivel nem voltak elérhetők a mai digitális eszközök. Akkoriban a szülők kevésbé érezték feladatuknak, hogy állandóan szórakoztassák őket, és így a gyerekek maguk fedezték fel a környezetüket, a világot.
Ma a digitális világ hatására ritkábbak az ilyen pillanatok, de ez nem feltétlenül előnyös. Az unalom fontos szerepet játszik abban, hogy a gyerekek belső világukat is fejlesszék és kreatívak legyenek. Bár az unalom elsőre negatív érzésnek tűnhet, valójában sok előnye van. Ahogy a pszichológusok rámutatnak, az unalom lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy:
Fejlesszék a problémamegoldó képességüket:
Amikor unatkoznak, a gyerekeknek maguknak kell megoldást találniuk a helyzetre. Ez segíti őket abban, hogy önállóan gondolkodjanak és kreatív megoldásokat találjanak ki.
Fejlődjön a kreativitásuk:
Az unalom lehetőséget biztosít a szabad gondolkodásra és arra, hogy új dolgokat próbáljanak ki. Ez az a pillanat, amikor a gyerekek kreatív ötletekkel állhatnak elő, és olyan tevékenységekkel foglalkozhatnak, amelyekre máskor nem lenne idejük.
Fokozzák a belső csendet és önismeretet:
Az unalom hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek megtanulják értékelni a csendet és a nyugalmat, ami fontos a mentális egészség szempontjából is. Gondolataik ilyenkor olyan messzeire kalandoznak, amilyen mélységekbe esélyük sincs eljutni akkor, amikor éppen egy képernyőre vannak tapadva.
A túlzott elfoglaltság negatív hatásai
Ha a gyerekek folyamatosan csak külső ingerekből táplálkoznak, elveszíthetik azt a képességet, hogy önállóan találjanak elfoglaltságot, és megbirkózzanak a csenddel, a saját gondolataikkal. Az unalom elkerülésére való törekvés helyett érdemes lehetőséget adni arra, hogy a gyerekek megtapasztalják ezt az állapotot, és saját érdeklődési területeik felé forduljanak.
Hogyan kezeljük az unatkozó gyermeket?
Pozitív hozzáállás:
Amikor a gyerekek unatkoznak, érdemes ezt úgy bemutatni nekik, mint lehetőséget a kreativitásra és a felfedezésre. Hangsúlyozhatjuk, hogy ez egy időszak, amikor új dolgokat próbálhatnak ki, amikre máskor nincs idejük.
Segítsünk nekik új ötleteket találni:
Javasolhatunk kreatív tevékenységeket, mint például rajzolás, kézműveskedés, olvasás vagy egy új hobbi kipróbálása.
Az unalom tehát nem ellenség, hanem lehetőség. Az ilyen pillanatok segítik a gyerekeket abban, hogy kreatívabbak és önállóbbak legyenek. Fontos, hogy a szülők felismerjék az unalom értékét, és lehetőséget adjanak a gyerekeknek arra, hogy néha unatkozzanak – hiszen ezekből az unalmas pillanatokból akár életre szóló érdeklődés és szenvedély is születhet. Nem kell mindig szórakoztatnod - és ne legyen lelkiismeret furdalásod, ha azt látod, hogy unatkozik!
Olvasd el ezt is: Szülő vagy szórakoztató személyzet? Avagy hagyjuk néha unatkozni a gyereket!
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)