Egy fa tanácsai:
Igyál sok vizet!
Emlékezz a gyökereidre!
Légy képes a megújulásra!
Légy hálás a gondoskodásért!
Állj büszkén, egyenes derékkal!
Kínáld gyümölcsödet önzetlenül!
Légy elégedett azzal, amivel a természet megáldott!
Élvezd a kilátást!
1. Igyál sok vizet!
A fának ez a bölcs tanácsa az egészséges életmódra hívhatja meg a gyerekeket. Az egészséges életmód témája messzire vezethet, környezetünk megismerése, megértése és segítése is beletartozik ebbe, egyúttal rengeteg jó beszélgetés témája is lehet. A természet ajándékainak elfogadása és tisztelete az óvodás időszak fontos eleme, de a környezet megismerése akár jövőképet is nyújthat a gyereknek. Ezen a területen sok lesz még az emberiség tennivalója, itt találhat magának feladatot, későbbi hivatást is a kisgyermek.
2. Emlékezz a gyökereidre!
A kisgyerek számára ezt a tanácsot úgy érdemes tolmácsolni, hogy soha ne felejtse el honnan jött, milyen kultúrát hozott magával, és kinek a gyermeke, unokája. A fa gyökerének látványa csodálatos, olyan erős, hogy még az aszfaltot is fel tudja nyomni, és bár láthatatlan, gyökér nélkül nem lennének lombok, és nem lenne gyümölcs sem. A felnőttek is családfának hívják azt a képet, melyen a felmenőiket tudják megjeleníteni. Készítsünk ilyet együtt!
3. Légy képes a megújulásra!
A fa üzenete: legyetek nyitottak az újra, a változásra! Ne féljetek nőni, új ágakat hozni, terebélyesedni! Figyeljük meg a gyerekkel együtt, hogy a változás az ágakban belülről, belső igényre történik, a fa alkalmazkodik a környezetéhez, és minden helyzetben újra a fény felé hajol. A fa azt súgja nekünk, ne essünk a sérüléseink fogságába, növesszünk mindig új ágakat, és minél zordabbak a körülmények, annál több gyümölcsöt teremjünk!
4. Légy hálás a gondoskodásért!
Óvodás korban kell megtanulni, hogy a jóra mindig jóval kell válaszolni, és hogy mindig meg kell köszönni azt, amit kapunk.
5. Állj büszkén, egyenes derékkal!
Minden gyerekben tudatosítani kell azt, hogy őt várták és akarták a szülei, örülnek neki, és hogy fontos feladata van a világon. Legyen büszke a sikereire, és induljon reményekkel az új feladatoknak!
6. Kínáld gyümölcsödet önzetlenül!
A kisgyermekek ebben az időszakban fogékonyak arra, hogy az odaadás, ajándékozás, megosztás élményét megtapasztalják. Erre lehetőséget kell adni, sőt, tanítani kell őket erre. Az önzetlenség tanult viselkedésforma, amire a felnőtteknek kell rávezetni a gyereket.
7. Légy elégedett azzal, amivel a természet megáldott!
A fának ez a tanácsa az önelfogadásról szól, arról, hogy a kisgyermekek keressék és találják is meg magukban az értékeket.
8. Élvezd a kilátást!
Biztonságban, örömben és lelki békében éljék az életüket, olyan kiegyensúlyozott állapotban, akár egy gyümölcseit kínáló fa. A kilátás élvezése a megállásról, a pihenés szükségességéről, a feltöltődésről is szól.
A fa tanácsai nem véletlenül kapnak helyet az óvodák falain. A fa teljes lényével a beteljesedést, a naggyá válást szimbolizálja, de azért ne felejtsük el, hogy „A reggel ültetett fa estére még nem vet árnyékot…"
Indexkép: miroslavkaclik / Pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)