Sok szakértő egyetért abban, hogy egy gyermek nyelvi fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy olyan környezetben legyen, ahol folyamatosan beszélnek hozzá. Muszáj hallania a hangokat, a szavakat, hogy elsajátíthassa őket.
Szülőként sokat tehetünk a gyermek megfelelő anyanyelvi fejlődéséért!
Dr. Vekerdy Tamás pszichológus sok fórumon kifejtette már, hogy mennyire fontos a gyermek számára az élő beszéd, az élő szóban elmondott mese. A televízióban, az interneten hallott mese szerinte nem mese, mivel ott a gyermek a képi megjelenítést készen kapja. Nincs lehetősége saját fantáziája alapján személyre szabni a mesehősöket, a környezetet vagy bármit, amit hall. Készen kapja, úgy kell elfogadnia, ahogy látja.
Ezzel szemben az élő szóban hallott, olvasott mese szinte aranyat ér. A gyermek önmaga képzelheti el a tájat, a szereplők kinézetét, sőt, még az ijesztő dolgok is csak annyira lesznek félelmetesek, amennyire ő annak szeretné képzelni.
Dr. Vekerdy Tamás szerint, ha élő szóban hallja a mesét a gyermek, akkor az agyában belső képek keletkeznek, melyek segítenek neki feldolgozni a feszültségeket, az indulatokat és a vágyakat.
Ha szeretnénk megnyugtatni egy gyermeket, akkor a legjobb módszer, ha az ölünkbe vesszük és mesélünk neki. Jól jön ez akkor is, ha várakozni kell. Szemmel látható a különbség például egy gyermekorvos várótermében azok között a gyerekek között, akiket anyukájuk mesével nyugtat és azok között, akik csak szabadon jönnek-mennek. Az egyedül hagyott gyerekek idegesek, feszültek, és a rosszalkodással hívják fel magukra a figyelmet. Ám azok, akiket édesanyjuk az ölébe vesz, és mesél nekik, megnyugszanak, ellazulnak.
A mesének óriási hatása van a gyerek anyanyelvi fejlődésére
A szakember szomorúan állapította meg, hogy az elmúlt időszakban rengeteg gyerek kerül úgy óvodába, hogy szinte soha nem hallott mesét. Nem képes megülni az óvónő mellett, nem érdekli, nem tud mit kezdeni a felolvasott mesével és azzal, hogy nem látja maga előtt a képernyőn a szereplőket, mert neki otthon soha nem meséltek.
Szembetűnő, hogy azok a gyerekek, akiknek rendszeresen meséltek, iskolába lépve akár másfél évvel is előrébb járhatnak az anyanyelvi fejlettségben, mint azok a társaik, akik csak a televízióban, számítógépen vagy mobiltelefonon néztek mesét.
Dr. Vekerdy Tamás szerint az anyanyelv a szilárd, szuverén gondolkodás alapja. Téves az az elmélet, mely szerint a gyermek először gondolkodik, és csak azért nem tudja kifejezni magát, mert nem találja a szavakat. Ehelyett az igazság az, hogy előbb megtanul beszélni, és majd ebből nő ki a gondolkodás. Minél gazdagabban beszél egy gyermek, annál gazdagabb lesz a gondolkodása is. Ehhez pedig csak úgy segíthetjük hozzá, hogy folyamatosan, hangos szóval beszélgetünk vele, illetve rendszeresen mesélünk neki.
Kép forrása: Andrea Piacquadio fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)