A szabadidő eltöltése körül kialakult konfliktusok gyakoriak a szülők és a gyermekek között, és nehéz megtalálni a megoldást - a telefonozás egyre több családban szorítja háttérbe a szociális életet és a tanulást.
Az ilyen helyzetek kezelése érdekében a következőket érdemes megpróbálni:
-
Kommunikáció: fontos, hogy a szülő és a gyerek között nyílt és őszinte legyen a kommunikáció. A szülőnek meg kell értenie, hogy a gyereknek szüksége van a szórakozásra és pihenésre, míg a gyereknek meg kell értenie, hogy a szülő aggódik a jövőjéért.
-
Rugalmasság: fontos, hogy a szülő rugalmas legyen a szabadidővel kapcsolatban, és olyan tevékenységeket javasoljon a gyermekének, amelyek érdeklik őt. Például ha a gyerek szeret sportolni, akkor mutassunk vagy szervezzünk számára olyan programokat, ahol mozoghat, versenyezhet, új sportokat próbálhat ki.
-
Időbeosztás: a tervezésre és időbeosztásra nagy szükség van, a szabadidő beosztását előre át kell gondolni, hogy ne csak játékkal és lustálkodással teljen a nap. Segítsünk gyermekünknek a megfelelő napi rutin kialakításában - ennek megtervezése ugyanis nem olyan egyszerű és természetes, mint gondolnánk. Ha ez megvan, már csak arra kell figyelni, hogy mindannyian tartsuk magunkat a megbeszéltekhez.
-
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Kompromisszum: kompromisszummal a legtöbb konfliktus sokkal könnyebben megoldható. Engedjünk mi is az elvárásainkból, hagyjunk számára egy picit több képernyőidőt, mint ahogy terveztük - de ezért cserébe neki is engednie kell.
-
Célkitűzések: segítsünk gyermekünknek abban, hogy megtalálja azokat a tevékenységeket, amik érdeklik, amik örömet okoznak neki. Lehet ez akár egy szokatlan hobbi is. Ha ezeket felfedeztük, sokkal könnyebben el tud majd szakadni a telefontól, ha az új, kedvenc programjáról van szó, és örömmel koncentrál majd az újdonságokra.
-
Időkorlátok: Az anya bevezethet időkorlátokat a szabadidős tevékenységekre, hogy a gyerek ne töltse túl sok időt a játékokkal vagy a lustálkodással. Az anya segíthet a gyereknek, hogy megtanulja, hogy hogyan oszthatja be a szabadidejét a megfelelő arányban a tanulásra és a szórakozásra.
-
Jutalmak: Bevezethetsz kisebb jutalmakat a gyerek számára, amennyiben betartja az időkorlátokat, és hatékonyan osztja be a szabadidejét a tanulásra és a szórakozásra. Az ilyen jutalmak motiválhatják arra, hogy több időt töltsön a tanulással és a szabadidős tevékenységekkel.
A túlzott telefonozásból adódó konfliktusok megoldása gyakran időt és türelmet igényel. A szülőnek meg kell értenie a gyerek szükségleteit és motivációit, és azt, hogy ők már egy teljesen más generációhoz tartoznak, mint amihez mi, felnőttek. Ők abba a világba születtek bele, ahol már egy lépést sem teszünk a telefonunk nélkül - hogy várhatnánk el tőlük, hogy maguktól mondjanak le arról, ami már pici koruk óta az életük része?
Olyan megoldásokat kell találni, amelyek a legjobban megfelelnek az adott család és a gyerek számára. A kulcs a kommunikációban, türelemben, empátiában és az együttműködésben rejlik.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)