A nyár beköszöntével menetrendszerűvé válnak az autóban hagyott gyerekekről szóló hírek. Múlt héten Fóton történt meg, hogy egy anya úgy gondolta: jobb ötlet a tűző napon hagyni az autóban éppen alvó gyerekét, mint felébreszteni, vagy megvárni, amíg kipiheni magát, és vele együtt menni vásárolni.
„Mindenki csak nézett: egyik pillanatról a másikra rendőrök lepték el a boltot” – meséli egy szemtanú. A gyerek anyját keresték. Az áruház megerősítette a történteket, de a nyomozás érdekeire hivatkozva részleteket nem árultak el, így azt sem tudni, mennyi ideig volt a kisgyerek őrizetlenül az autóban.
Noha nyaranta rengetegszer szó esik arról, hogy ne hagyjuk a gyerekeinket bezárva a felforrósodott autóban, évről-évre előfordulnak hasonló esetek. Az egyik legnagyobb visszhangot egy 2015-ös eset váltotta ki, amikor a szülők egy hathetes babát hagytak 45 percre egy óbudai parkolóban a legnagyobb nyári melegben. A hétgyerekes házaspárt idén májusban 10 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, de ők a mai napig úgy érzik: nem tettek semmi elítélendőt.
Magyarországon – Svájctól, Amerikától vagy Írországtól eltérően - még nem követelt életeket a hasonló gondatlanság. Hogy ez ne is következzen be, véssük eszünkbe: „öt percre” sem hagyhatjuk a forróságban bezárva a gyerekünket egy autóban!
A rövid vásárlás észrevétlenül hosszabbra nyúlhat (az óbudai pár sem 45 percet tervezett a boltban tölteni), az autóban pedig pillanatok alatt felforrósodhat a levegő.
Ha a kinti hőmérséklet 26 fok, a kocsi nagyon hamar felforrósodhat akár 43 fokosra – képzeljük tehát el, mi történik, ha kint 35 fok van! Ilyenkor a gyerek – és ugyanígy a háziállat – agyában komoly károsodás mehet végbe, s szörnyű kínokat él át, míg a hőgutától el nem ájul. Hasonló okok miatt nem javasolják a gyerekorvosok azt a közelmúltig széles körben elterjedt gyakorlatot, hogy nagy melegben textilpelenkával takarjuk le a babakocsit.
Ha nyáron autóban hagyott gyereket vagy háziállatot látunk, először kocogtassuk meg az ablakot, hogy lássuk, magánál van-e. Ha nem reagál, vagy nagyon sír, látszik, hogy szenved, akkor mindenekelőtt hívjuk a rendőrséget. Valószínű, hogy ők a rendszám alapján be tudják azonosítani az autó tulajdonosát, és mobiltelefonon elérik.
Ha ez nem jár sikerrel, vagy nagyon kritikusnak ítéljük meg a helyzetet, ne habozzunk, törjük be a kocsi ablakát! Sokan a büntetéstől való félelmükben vonakodnak ezt a lépést megtenni, pedig senkit nem fognak rongálásért elítélni akkor, ha a célja az életmentés volt.
Kép: kaboompics / Pexels
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)