„Megtanultam, hogy tilos együtt csúszdázni egy kisgyerekkel. Gage lába eltörött, és ezt egy olyan klasszikus szülői hiba okozta, amit mindannyian elkövetünk.” – írta az anya a fotókkal is illusztrált bejegyzésében.
A New York Times beszámolója szerint az ilyen esetek száma magasabb, mint gondolnánk. A New York-i Winthrop Egyetemi Kórház adatai alapján a gyermekek lábtöréses eseteinek közel 14 százalékát okozta az, hogy a szülők ölében csúszdáztak. De hogyan történhet ez meg ilyen gyakran?
„Magam elé ültettem Gage-et a lábaim közé. A cipője gumitalpa megtapadt a fémcsúszda alján, és megállította őt, a teste azonban tovább mozgott, és kifordult a lába maga alatt. Az én súlyom mögötte pedig csak rontott a helyzeten. Ahelyett, hogy helyre tudta volna tenni a lábát, én löktem tovább.” – nyilatkozta az anya.
Az orvosok elmesélték Kristinek, hogy rengeteg hasonló esettel találkoztak korábban, és azt javasolták, hogy a gyermek biztonsága érdekében legjobban teszi, ha hagyja egyedül csúszni.
Nem ez az egyetlen veszélyforrása a játszóterezésnek. Egy-egy szép nyári nap végeztével gyakran nehéz szabad ágyat kapni a gyermektraumatológiai osztályokon. A leggyakoribb baleseti típusok a csonttörés, az agyrázkódás és egyéb fejsérülések, a ficam, a zúzódás és a belső sérülések. Ha egy gyerek megcsúszik a mászókán, akár több métert is zuhanhat, esés közben pedig a játék egyéb kemény alkarészeibe üti bele magát. Egy beszoruló kapucninak vagy madzagnak pedig akár tragikus végkifejlete is lehet.
A megoldás természetesen nem az, hogy a balesetektől rettegve mostantól nagy ívben elkerüljük a játszótereket, hanem az, ha megtanuljuk azokat körültekintően használni. Lepusztult, láthatólag nem karbantartott helyekre ne menjünk. A rozsdás eszközök, kilazuló csavarok, foszló kötelek szinte garantálják a balesetet.
Az EU-szabvány pontosan előírja a játékok anyagát, az egymástól való távolságukat, és azt, hogy milyen magas játszóeszközök alatt milyen ütésgátló anyagnak kell lennie egy esetleges zuhanás felfogása érdekében. Ezen játékok általában a vandalizmusnak is ellenállnak. Ma már a legtöbb környéken nem nehéz modern, bizalomgerjesztő játszóteret találni, így kisebb annak az esélye, hogy kórházban végződik a levegőzés.
A legbiztonságosabb játszótér sem pótolhatja azonban a szülői odafigyelést. Mérjük fel, hogy a gyerekünk mire képes, mert ők maguk hajlamosak túlbecsülni a képességeiket. Egy egész nap otthon lévő anyának gyakran a játszótér jelenti a társasági élet színhelyét, ami önmagában egyáltalán nem baj, de ne feledjük, hogy egy két-három éves gyereken emellett folyamatosan rajta kell tartani a szemünket. A játék során pedig lehetőleg okuljunk mások hibájából, és még a közös szórakozás kedvéért se hozzuk őket balesetveszélyes helyzetbe.
Fotó: Schmid-Reportagen / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)