A csúszdázás több mint szórakozás - így hat a gyerekekre
Emlékszem, amikor a kisfiam először kipróbálta a csúszdát. Leste a nagyobbakat, hogy hogy csinálják, és próbálta őket utánozni. Még járni sem tudott, de már felmászott a lépcsőkön és egy kis segítséggel le is csúszott. Ennek már több mint két éve, és azóta is imád csúszdázni.
A csúszdák sokféle méretben megtalálhatók a játszótereken, így már a legkisebbek is használhatják. És miközben játszanak, egyben tanulnak is és fejlődik az idegrendszerük.
Fejlődik a térészlelés
Ahhoz, hogy felmásszon a csúszdára, leüljön és lecsússzon, meg kell tapasztalnia a mélységet, és a magasságot és fel kell mérnie, hogy pontosan hova kell ülnie ahhoz, hogy ne csússzon ki egyik oldalon sem, tehát biztonságosan leérkezzen. Vagyis a csúszdázással egyben a gyerek térészlelése is fejlődik.
RODNAE Productions fotója a Pexels oldaláról
Javul a szem-kéz koordináció
Azt is meg kell tanulnia, hogy hogyan kapcsolja össze azt, amit lát, azzal, amit csinál. Vagyis a csúszda esetében fel kell mérnie, hogy pontosan mikor engedje el a kapaszkodót és mikor lökje el magát. Ez a képesség az írásnál és az olvasásnál is kulcsfontosságú.
A hintázás csodálatos hatásai
Nemcsak a csúszdázásnak, hanem a hintázásnak is bámulatos hatásai vannak:
- fejlődnek a finommotorikus készségek,
- javul az egyensúlyérzék,
- fejlődik a mozgáskoordináció,
- a ritmikus mozgás nyugtatóan hat, segít a feszültségek levezetésében,
- fejlődik a tértudatosság,
- javul a szem-kéz koordináció.
Stresszoldó
Már az anyaméhben is részesei voltunk a ringató mozgásnak, ezért nem véletlen, hogy babakorban a ringatás is megnyugtatja a kicsiket - és később sincs ez másképp. A hintázás ritmikus mozgása is nyugtatóan hat a gyerekekre, oldja a feszültséget, segít levezetni a stresszt. Kiegyensúlyozottabbá válnak tőle a gyerekek.
Fejlődik a finommotorikus mozgás és a szem-kéz koordináció
Ahogy az ujjakkal megkapaszkodik a hinta kötelében, miközben arra is figyel, hogy a lábával hajtsa magát, összehangolt mozgásra van szükség. Az idegrendszerének tehát össze kell hangolnia a látást az egyensúlyozással.
Fontos az is, hogy ne féltsük túl gyermekünket, hagyjuk, hogy bátran felfedezze a játszóteret. Ha a lakásunkban elfér és a pénztárcánk is bírja, akkor akár otthonra is vehetünk például egy hintát - így a rossz időben sem kell lemondanunk róla.
Olvasd el ezt is:
- Egy ősi játék, amiről sosem gondoltad volna, hogy mennyire fejleszti gyermeked - a hintázás csodálatos hatásai
- Feladatlapok helyett bukfenc - 3 mozgásforma, ami bizonyítottan segíti az agy fejlődését
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)