Óriási vitát kavart az édesanya videója
Születése óta úgy neveli a lányát az ausztrál édesanya, hogy csak olyan dolgokat csinál a gyerek, amiket ő maga valóban szeretne. Ezért is kezdte el zavarni az anyát, hogy a nagyszülők akkor is ölelgetik vagy puszilgatják a gyerekét, ha ő jelzi, hogy ezt most nem szeretné. Szerinte az erőltetett puszi nagyon káros, pontosabban úgy fogalmaz: ”A lányom teste nem azért van, hogy mások igényeit szolgálja, vagy, hogy boldogabbá tegyen másokat!”
TikTok videójában bővebben is kifejti a véleményét:
@brittanybaxter_xI said what I said... #gentleparenting #consent #fyp
♬ original sound - Brittany
Az anya videója után csak úgy záporoztak a kommentek. Voltak, akit egyetértettek a nővel, míg mások támadták őt. Később már az egész közösségi médiában óriási vita lett belőle.
Az édesanya azt is kiemelte, hogy a lánya saját teste feletti rendelkezés a legfontosabb, és ennél senki érzései vagy igényei nem lehetnek előrébb valók.
Ami nem jó a gyereknek, azt tiszteletben kell tartani
Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta szerint az anya elképzelésének azzal a részével egyet lehet érteni, miszerint ha nem jó a gyereknek, azt tiszteletben kell tartani.
”A gyerek a személyiségfejlődése során kialakít határokat, és ahogy fejlődik, úgy változnak ezek a határok. Például már nem meztelenkedik a strandon vagy már nem az anyukájával, hanem egyedül szeretne fürdeni. Az pedig alapvető szabály, hogy a rokonok és az idegenek számára is le vannak tiltva bizonyos testrészek, vagyis nem nyúlhatnak a gyerek nemi szervéhez.”
Csak egy puszi vagy szexuális jelzés?
A pszichológus a Családinetnek elmondta, hogy az édesanya videójából úgy tűnhet, mintha a puszi egy szexualizált dolog lenne, vagyis mintha a szülő számára ennek a puszinak más jelentése lenne. Pedig erről szó sincs.
”Úgy nevelkedünk, hogy az anya, az apa, és a többi rokon is a szeretetét fejezi ki a puszija formában. A gyerek így megtanulja azt, hogy a puszi, az ölelés, vagy az érintés arról szól, hogy a másik ember kifejezi az örömét, a szeretetét. Ez pedig egy természetes dolog. Ugyanakkor a gyerek ezáltal azt is megtanulja, hogy kinek engedi és kinek nem. Például nem ugrik idegenek nyakába a boltban.”
A nagyszülői puszi nem káros, hanem természetes
A szakértő szerint nem is kérdés, hogy a szülők és a nagyszülők kifejezhetik a szeretetüket a gyerek felé egészen a kezdetektől fogva. Ha pedig így nő fel a gyerek, akkor ez nemhogy káros, hanem természetes.
”Ez akkor válhat problémává, ha a szülő azt közvetíti a gyerek számára, hogy ez le van tiltva, mert akkor a gyerek ezt teszi belsővé, és a puszi számára is a tiltott kategóriába kerül.”
Dr. Makai Gábor azt mondja, a gyereknek az jó, amit úgy közvetítünk felé, hogy jó. Tehát ha szülő számára a nagyszülői puszilkodás nem jó, akkor azt fogja megtanítani a gyerekének, hogy ez nem jó. Pedig a gyerek vágyik arra, hogy adja is és kapja is a puszit, és ennek nem szabad tiltólistára kerülnie, hiszen nem csókról van szó.
Indexkép: Pixabay fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)