Komolyra fordítva a szót. Nem titok, hogy a gyermeknevelés nem egy könnyű dolog. Mikor gyerekünk születik természetes, hogy nagy a boldogság és jobb esetben ez így is marad. Viszont vannak olyan élethelyzetek, amikor a kis apróságok jelenléte megnehezíti a párkapcsolati rendszert és negatív irányba fordítja azt. Ez lehet sok veszekedés, vagy éppen a kommunikáció megszűnése, egymástól való elhidegülés, megcsalás, válás.
Mit tegyünk, ha látjuk, hogy a kapcsolatunk ilyen rossz irányba halad, vagy már meg is történt a tragédia?
Akinek gyermeke van és a párjával sem rózsás éppen a helyzete, nagyjából sejtheti, hogy a legfőbb problémák ilyenkor a kialvatlanság, az egymás közötti silány kommunikáció, a magas elvárások magunkkal és párunkkal szemben, valamint előfordulhat bármilyen mentális egészségügyi probléma is.
Ha szeretjük a párunkat és energiát fektetünk abba, hogy megmentsük és javítsuk a kapcsolatot, akkor a következő tippeket tudom ajánlani:
1. Gondoljunk vissza
Emlékezzünk arra, hogy a legelején miért is szerettünk bele abba az emberbe, akivel együtt vagyunk most. Miért akartunk tőle gyermeket és mik azok a pozítív tulajdonságok, de akár szerethető hibák is, amiért ő életünk szerelme, gyermekeink anyja/apja.
2. Tudatosan figyeljünk oda egymásra
Kedveskedjünk odafigyeléssel és türelemmel egymásnak. A gyermekes családoknál egy Anyukának például többet jelent egy együttérző simogatás a férjétől mint egy ékszer. Egy Apának pedig sokat jelenthet, hogy elmehet a barátokkal egy sörre egy-egy este.
3. Írjuk le a problémákat és beszéljük meg
Ezt egy barátnőmtől hallottam egyszer és nagyon jó módszernek tartom. Egy papírra leírták azt, hogy mi az amit szeretnének, hogy a partnerük javítson vagy változtasson magán, vagy a viselkedésén. Egy pohár bor mellett leültek és megosztották ezt egymással. Azóta folyamatosan, lépésről lépésre odafigyelnek magukra és próbálnak változtatni.
4. Kérjünk segítséget vagy fogadjunk baby sittert
Fontos, hogy szánjunk időt a kapcsolatra. Ha van nagyi vagy papa, akkor kérjük meg őket, hogy hetente vagy akárcsak havonta egyszer jöjjenek át és fektessék le a gyerekeket, amíg ti elmentek egyet sétálni vagy beültök egy vacsira egy étterembe. De csinálhattok akármit, lényeg, hogy gyerek ne legyen a közelben. Ha nincs segítség és anyagilag is belefér, hívjatok egy babysittert.
5. Randi est otthon
Abban az esetben, ha anyagilag nem fér bele a babysitter és segítség sincsen, tudatosan szúrjunk ki egy napot a héten, amikor a gyerekeket Apa korán lefekteti és addig Anya elkészít egy finom, de gyors vacsorát. Vagy éppen fordítva. Ajánlom, hogy mindketten öltözzetek fel szépen, smink Anyának, egy ing Apának. Én a férjemmel évekig ezt csináltam babysitter és segítség híjján. Kedd esténként „randi est” volt. Jelentem még együtt vagyunk. :)
6. Legyen betervezve a szex
Tudom nem hangzik túl romantikusan, de nem egy rossz módszer arra, hogy a fizikai kontaktus és a házasság egyik legfontosabb élvezeti eleme, a szex ne maradjon el. Nagyon kevés óra van egy nap és annál több a tennivalónk. A spontán szex, habár jó, ha van, nem mindig történik meg - és ezt valljuk be a férfiak jobban hiányolják, mint a nők. Ha meg akarjuk tartani a partnerünk és nem akarjuk, hogy másfelé kandikáljon, muszáj erre is időt szánni és, ha kell, beírni a naptárba.
7. Párterápia
A párterápia habár egy költségesebb megoldás, de nagyon hatékony. Egy erre szakosodott pszichológus észreveheti és leállíthatja a negatív szokásokat, jellemzőit a párkapcsolatnak. Megtanulhatunk hatékony kommunikációs eszközöket, kapcsolati stratégiákat és gyorsan fejlesztheti a párkapcsolatunkat. Sokan úgy gondolják, hogy ciki párterápiára járni, de szerintem abszolút dicséretre méltó és hatalmas bátorságra vall, ha valaki szembe mer nézni a problémáival.
A felsorolt tippekből én úgy gondolom, ha valaki csak egyet is megpróbál már hatalmas lépést tett meg afelé, hogy javítson a kapcsolatán. Kisgyermek mellett még erre is időt szánni nagy feladat, de megéri. Boldog gyermeket csak boldog szülő nevelhet.
Kép: Stephanie Pratt képe a Pixabay -en.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)