Fontos információ a szülők számára, hogy a magántanulói státusz a tavalyi évben megszűnt, helyébe 2019. szeptember 1. napjával az egyéni munkarend intézménye lépett. Ugyancsak lényeges változás, hogy most már nem az igazgatóhoz kell benyújtani a kérelmet, hanem a Kormány az Oktatási Hivatalt jelölte ki arra, hogy felmentést engedélyezzen a tankötelezettség iskolába járással történő teljesítése alól.
Ki kérheti az egyéni munkarendet?
Kiskorú esetén törvényes képviselő, illetve nagykorú tanuló esetén maga a tanuló kérheti akkor, ha a tanuló egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, és a tanuló fejlődése, tanulmányainak eredményes folytatása és befejezése szempontjából indokolt.
Fontos változás, hogy míg korábban évközben is lehetett kérvényezni a magántanulói státuszt, az egyéni munkarendre vonatkozó kérelmet kizárólag az adott tanév első napját megelőző június 15-ig lehet benyújtani. Kivételes esetekben, vagyis ha olyan körülmény merül fel, amely teljes mértékben akadályozza a tanulót, a kérelem év közben is benyújtható. Részleges egyéni munkarendre nincs lehetőség, tehát nincs arra mód, hogy csak bizonyos tanórák alól adjon felmentést az Oktatási Hivatal.
Mire van szükség a kérelem benyújtásakor?
Az Oktatási Hivatal vizsgálja az egyéni adottságot, a sajátos helyzetet, illetve azt, hogy a tanuló fejlődése, tanulmányainak eredményes folytatása és befejezése szempontjából előnyös-e a tanulmányok egyéni munkarendben történő folytatása.
Betegség, tartós gyógykezelés esetén szakorvos által aláírt és lepecsételt igazolás szükséges, mely igazolja, hogy a tanuló tartós gyógykezelés alatt áll. Amennyiben a gyermek sajátos nevelési igényére vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségére tekintettel nyújtanak be kérelmet, a pedagógiai szakszolgálat hatályos szakértői véleményét veszik alapul.
Ezekben az esetekben az Oktatási Hivatal nem bírálja felül a szakértők véleményét.
Mire számítson a szülő és a gyermek az egyéni munkarend során?
Az egyéni munkarend időszaka alatt:
- a tanuló mentesül a kötelező tanórai részvétel alól, felkészítéséről a szülő gondoskodik
- sajátos nevelési igény, illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekre tekintettel benyújtott igény esetén az oktatásról, felkészítésről az iskola köteles gondoskodni
- tartós betegség esetén a tanuló felkészítéséről, osztályozásáról az iskola köteles gondoskodni
- ha a tanuló kéri, akkor az iskola igazgatójának előzetes engedélyével rész vehet a tanórákon, foglalkozásokon, illetve a napközis és tanulószobai foglalkozásokon
- a tanuló magatartását és szorgalmát nem kell értékelni
- a tanuló félévi és tanév végi osztályzatainak megállapításához osztályozó vizsgát kell tenni valamennyi tantárgyból
- külföldi tartózkodás esetén a félévi minősítés az igazgató döntése alapján mellőzhető
Ha az egyéni munkarend alatt a tanuló saját hibájából nem jelenik meg a vizsgán, vagy két alkalommal nem teljesíti a követelményeket, a következő félévben nem vehet részt egyéni munkarendben.