Az első reakciók csillapodása után sok esetben eljutnak a párkapcsolat rendbetételének kérdéséhez. Gyakori, hogy ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel dolgozunk a párterápia során, hiszen még ha a megcsalt félben meg is jelenik a megbocsátás szándéka, gyakran segítség nélkül ez nem tud létrejönni. Az ilyen helyzetekben az egyik döntő tényező, hogy a megcsaló fél megbánta-e, amit tett? Igen ám, de a megbánásnak több fázisa is van, nem mindegy, hogy épp melyikben tart.
A megbánás első fázisa valójában még nem az, amire ilyenkor a megcsalt fél vágyik. Ilyenkor jellemzően a hűtlen fél még nem a tettét bánta meg, sokkal inkább annak kiderülését. Az ezzel járó kellemetlenségek – a megcsalt fél dühe, haragja, szomorúsága, csalódottsága, és minden, ami ilyenkor előjöhet – okoznak számára nehézséget. Nem érez bűntudatot amiatt, amit tett, inkább annak a terhét érzi, amilyen következményekkel jár ez.
A második fázisban már némiképp közelebb kerül a hűtlen fél megbánása ahhoz, ami a megcsalt fél számára is elfogadható. Ilyenkor már azt a fájdalmat és szomorúságot is sajnálja, amit tettével okozott. Ennek ellenére még mindig küzd a kiderülés okozta nehézségekkel, miközben a hűtlensége által kapott pozitív élmények nem halványulnak. Képes lenne tehát arra, hogy ismét megtegye, ami leginkább visszatartja az a sok teher, amivel a kiderülés járt. Ebben a fázisban sok veszekedés jellemző, hiszen, bár a hűtlen fél hangoztatja sajnálatát, a másik ebben nem érzi az őszinteséget, a valódi megbánást, sokkal inkább azt, hogy „szabadulna” a feszültségtől, ami a megcsalás kiderülése óta uralkodik a kapcsolatban.
A harmadik fázis a valódi megbánásé, azonban nem mindig jutnak el erre a szintre a felek. Pedig a párkapcsolat újjáépítésének szempontjából ez egy döntő kérdés. Fontos, hogy a hűtlen fél éreztesse, hogy valóban megbánta és sajnálja cselekedetét, és azt is, hogy nem tenné meg ezt ismételten, akkor sem, ha erre lehetősége nyílna. Ha ez megtörténik, a megcsalt félnek is fontos lépéseket tenni: dönteni a megbocsátás mellett és ragaszkodni is hozzá. Ennek része, hogy nem hozzák fel később, például egy vita hevében a történteket.
Bár a hűtlenségi krízis törést okozhat a párkapcsolatban, a felek kellő kitartással, nyitottsággal és motivációval, sok munka mellett átlendülhetnek ezen és „tiszta lappal” léphetnek vissza a párkapcsolati útjukra.
Felhasznált irodalom:
Mihalec Gábor (2015). Megcsalás nélkül - Hűségben és elégedetten a párkapcsolatban
Kép: Tumisu/Pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
|
Tamás-Zaka Dóratanácsadó szakpszichológus, képzésben lévő pár- és családterapeuta, OH-kártya instruktorElérhetőségeim: Honlap: https://www.relation-ship.hu/ Facebook: Relation-Ship Pszichológiai Tanácsadó Központ Instagram: Relation-Ship Pszichológiai Tanácsadó Központ Email: info@relation-ship.hu és zakadorapszichologus@gmail.com Telefon: +36 20 970 4522 Rendelési helyszín:
|
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)