Mikor mehet a gyerek közösségbe, ha beteg?
Nagy dilemma a szülőknek és nagy dilemma az óvodáknak, iskoláknak is: hogy mikor mehet a gyerek közösségbe és mikor nem, ha beteg. Ősztől tavaszig sok gyereknek szinte állandóan folyik az orra és gyakran köhög is. A kicsik ilyenkor egyik betegségből esnek a másikba, ami legtöbbször enyhe lefolyású, tehát nem lázasak.
Milyen tünetek azok, amikkel közösségbe engedhetjük gyermekünket, és mikor érdemes inkább otthon tartani? Szülők, gyerekorvosok és pedagógusok véleménye következik.
Szülők véleménye - van, aki hetekig otthon tartja, más gyógyszerrel is beküldi
Időről időre felmerül ez a kérdés a közösségi médiában - az őszi időszakban szinte minden csoport foglalkozik ezzel a kérdéssel a Facebook-on.
Az egyik tábort az aggódó anyukák erősítik, akik azon a véleményen vannak, hogy ha ők is meg tudják oldani, hogy otthon tartják a gyereküket, akkor ezt elvárják másoktól is. Nagyon dühösek ugyanis, amikor állításuk szerint a 2 hétig otthon kezelt gyermekük újra közösségbe kerül, majd két nap után valakitől újra elkap egy vírust és megint hiányoznia kell. Mert van, aki betegen viszi a gyerekét oviba.
A másik tábort azok a szülők alkotják, akik szerint a náthás gyerek nyugodtan mehet közösségbe. Még akkor is beviszik, ha nagyon köhög vagy ha zöldes-sárgás váladék folyik az orrából.
Sőt, egy pedagógus azt mesélte, hogy gyakran találkozik olyannal is, aki reggel beadja a lázcsillapítót a gyermeknek, majd beküldi őt az iskolába.
Mégis mivel teszünk jót vagy rosszat?
Gyerekorvosok véleménye
Több gyermekorvos is kifejtette már a véleményét ezzel kapcsolatban.
Dr. Gonda Mária, szekszárdi gyermekorvos a teol.hu-nak azt mondta, enyhe megfázásos tünetekkel lehet vinni a gyereket közösségbe. Hányás, hasmenés esetén az első napokban érdemes otthon maradnia a kicsinek , ahogy lázasan is, és kötőhárgya-gyulladással sem javasolt vinni, amíg a szeme gennyes váladékos.
Dr. Novák Hunor is hasonló véleményen van. Szerinte a náthás gyereket az esetek többségében nem indokolt elkülöníteni.
"Fejlett nyugat-európai országokban ha a gyerek nátha miatt köhög, taknya-nyála folyik, akkor is viszik ugyanúgy közösségbe, ha gyógyszer kell, beadják az óvodában neki. Sajnos a magyar bölcsődék, óvodák jó részében nem vállalják a gyógyszerek beadását, ami szintén helytelen gyakorlat, és Nyugat-európa legtöbb országában ez nem így működik."
A szekember szerint az óvónőknek ugyanúgy vállalniuk kellene a gyógyszer beadását, mint ahogy inni is adnak a gyerekeknek, ha szomjasak.
Dr. Novák Hunor szerint továbbá egy légúti fertőzés esetén előfordulhat, hogy 3-4 hétig is köhög a kicsi, ilyenkor is indokolatlannak tartja a gyermek otthon tartását. Kivéve persze abban az esetben, ha a délutáni alvás alatt például annyira köhög, hogy a többi gyerek nem tud tőle aludni.
Ráadásul mint mondja, a jó közérzetű gyereket - aki már nem fertőz, de még antibiotikumot kap - is be lehet vinni nyugodtan az iskolába, óvodába.
"A skarlát (ami a Streptococcus okozta torokgyulladás szövődménye) az antibiotikumos kezelés után 24 órával már nem fertőz, azaz mehet közösségbe. Rengeteg olyan gyerek van, akinek már a közérzete jó, nem fertőz, mehetne közösségbe, de még antibiotikumot kap (összesen mondjuk 10-14 napig): az ilyen gyerekeket is lehetne közösségbe vinni."
Pedagógusok véleménye
A pedagógusok véleménye ugyanúgy megoszlik a témában, mint a szülőké. Vannak olyan óvodák, iskolák ahol már egy tüsszentés vagy köhögés után szólnak a szülőnek, hogy ne hozza másnap az intézménybe a gyerekét. Más helyeken pedig jóval megengedőbbek.
Egy általunk megkérdezett óvónő azt mondta, hogy képtelenség lenne állandóan otthon tartani a gyereket, több okból is.
Egyrészt, ők figyelembe veszik azt, hogy a szülőnek dolgoznia kell. Így csak akkor telefonálnak, hogy jöjjenek a kicsiért, ha nagyon magas láza van, hány, vagy erős hasmenése van. Más esetben fogadják a gyereket. Tudják, hogy ez nemcsak a szülő, hanem a kicsi érdeke is, hiszen van, akinek ősztől tavaszig szinte megállás nélkül folyik az orra, de ha jó a közérzete, nincs értelme őt otthon tartani, mert szüksége van a közösségre, a szocializálódásra.
Sok óvodában egy kis takonykórból egyáltalán nem csinálnak ügyet. Sőt, a gyerekeknek rendszeresen segítenek az orrfújásban, és megtanítják őket arra is, hogy a behajlított kar könyökhajlatába köhögjenek vagy tüsszentsenek. Gyakran szellőztetnek, ilyenkor a terem másik végében végeznek mozgásos gyakorlatot, hogy senki se fázzon meg. Mindezen kívül pedig gyakran mossák meg a gyerekek kezét, és adott esetben kézfertőtlenítőt is használnak.
Indexkép: thank you for 💙 képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)