Lovelace Woman in Space: a nők alkalmasabbak az űrrepülésre
Már az 1950-es években is a női űrhajósok mellett érvelt a NASA Élettudományi Különbizottságának felső vezetése. Szerintük ugyanis a nők minden szempontból alkalmasabbak az űrrepülésre, mint a férfiak. A programot sem véletlenül hívják úgy, hogy Lovelace Woman in Space.
Az indokok között szerepel, hogy:
- a nők teste kisebb és könnyebb, vagyis kevesebb oxigén és kalória is elegendő számukra, ezzel pedig súlyt és erőforrásokat spórolhatnak
- reproduktív rendszerük miatt kevésbé hajlamosak a szívrohamra, mint a férfiak
Összegezve, a nők valószínűleg nagyobb eséllyel térnek vissza élve és egészségesen, hogy beszámolhassanak az útjukról.
Nőkkel akár 41 százalékos csökkenés is megvalósítható a tápanyagszükségletben és az oxigéntermelésben
Egy új kutatás során tovább vizsgálódtak a témában. Összehasonlították a nők és férfiak becsült oxigénfogyasztását, teljes energiafelhasználását, szén-dioxid- és hőtermelését, valamint vízigényét.
Az eredmények azt mutatják, hogy a férfiak esetében a testméret mind az energiaköltséget, mind az oxigénfogyasztást, mind a szén-dioxid-termelést, mind pedig a vízigényt jelentősen megnöveli. Egész pontosan az energiaköltséget 30 százalékkal, az oxigénfogyasztást 60 százalékkal, a szén-dioxid-termelést 60 százalékkal, a vízigényt pedig 17 százalékkal.
Összességében elmondható, hogy az amerikai férfi és női átlagtermészetű emberekre átszámolva akár 41 százalékos csökkenés is megvalósítható a tápanyagszükségletben és az oxigéntermelésben.
Vagyis előnyös lehet, ha kizárólag nők utaznak a Marsra. Gondoljunk csak bele: az űrhajó hét hónapig utazik, és az egyetlen utánpótló állomás 264,72 millió kilométerre van a Földön. Ilyenkor minden ilyen körülmény nagyon sokat számíthat.
Indexkép: Stefan Popovici képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)