A stressz inkontinencia elnevezés arra utal, hogy a kismedencei szervek stressznek, azaz nyomásnak vannak kitéve.
Normális esetben a húgycső – amely elvezeti a vizeletet a húgyhólyagból – egy biztos „elzáródást” képez, hogy megakadályozza az önkéntelen vizeletvesztést. Azonban akinél meggyengültek a gátizmok, vagy a húgycső hiányosan működik, esetleg nem képes támogatni a húgyhólyagot, hogy a megfelelő anatómiai helyen legyen, kialakulhat a stressz inkontinencia. Amikor az izmok meggyengülnek, a húgyhólyag megsüllyed, gyengén nyomva a medence alját, a hüvely felé. Ezzel hatást gyakorol a húgycsőre, amely ezáltal nem tud olyan erősen, szorosan zárni, mint ahogy normális esetben tenné. Ennek eredményeképpen fizikai nyomásra átszivárog a vizelet a húgycsövön. Köhögés, nevetés, tüsszentés vagy fizikai munka végzése közben, vagyis amikor nyomás nehezedik a húgyhólyagra, vizeletszivárgás fordul elő. A probléma különösen akkor jelentkezik, ha a húgyhólyag tele van. Fizikai változások, mint például a terhesség, szülés vagy menopauza rendkívül sok esetben okozhat stressz inkontinenciát.
„A stressz inkontinencia a leggyakoribb inkontinencia típus a hölgyeknél, ám szerencsére gyógyítható. Kezelésére igen sok megoldást kidolgoztak már. A sebészeti beavatkozások a legdrasztikusabbak, és a leginkább akkor javasoltak, amikor már semmilyen egyéb lehetőség nem vezet eredményre. A gátizmok tornáztatása talán a legkíméletesebb és a leghatékonyabb módszer.
A gátizom tornagyakorlatok erősítik vagy akár visszaállítják az eredeti állapotára a gátizmokat, záróizmokat és ezáltal megszűnhet a vizeletcsepegés. Az egyik technika esetében egy tölcsér alakú súllyal kell gyakorlatot végezni. Például felállunk a gyakorlathoz és a súlyt tartanunk kell a hüvelyben. További edzések során lehet növelni a súly mértékét, annak érdekében, hogy az izmok erősödjenek.
Ennél azonban kíméletesebb az IncoStress nevű gyógyászati segédeszköz, amely átvitt értelemben szintén tornáztatja a gátizmokat. Az IncoStresst a tamponhoz hasonlóan, belsőleg kell használni. A hüvelyen keresztül finom nyomásokkal hatást gyakorol a húgycsőre. Egyedülálló alakjával gyengéd mozgásra készteti a gátizmokat, amelyek így egy idő után megerősödhetnek, és végül az IncoStress helyreállítja a húgyhólyag természetes anatómiai helyzetét” – mondja Klausz Réka szakértő.
A stressz inkontinencia igen gyakran alakul ki szülés után és a menopauza idején. A különböző gátizom tornák, és a gátizmot erősítő IncoStress segítségével sok esetben megelőzhető a stressz inkontinencia kialakulása.
A stressz inkontinenciát nem stressz okozza |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Kapcsolódó cikkek:
5 hasznos tanács, ha téged is utolért az év végi kimerültség
Különösen nehéz év van a hátunk mögött, könnyen eluralkodhat rajtunk az ilyenkor szokásos kimerültség. A járványhelyzet miatt azonban a feltöltődésünket segítő lehetőségek beszűkültek. Mit tehetünk magunkért a megváltozott körülmények között?
Hatékony stresszűző módszer kimerült, leharcolt édesanyák számára
A Mental Health Organization által 2018-ban készült felméréséből kiderül, hogy az édesanyák közel 70 százaléka a gyereknevelés során az elmúlt évben legalább egy alkalommal rendkívül stresszes időszakot élt át.
Karácsonyra csini leszek!
Lenni vagy nem lenni? Mármint csinosnak! Ez a kisgyerekekkel otthon lévő anyukák örök problémája: mit kellene tenni, hogy csinosak legyenek (újra).
Hatékony stresszűző módszerek kimerült, leharcolt édesanyák számára!
Az elmúlt évben a gyereknevelés során az édesanyák közel 70 százaléka legalább egy alkalommal rendkívül stresszes időszakot élt át.
Mire jó a hüvelyszűkítés?
A hüvely az idő előrehaladtával, illetve a hüvelyi szülést követően is veszít rugalmasságából. A kialakuló tág hüvely, az inkontinencia és az egyéb kismedencei panaszokra jó megoldás lehet a lézeres hüvelyszűkítés.
9 tanács fáradt, túlhajszolt szülőknek
Kimerít a gyereknevelés? Folyton fáradt vagy, egész nap pörögsz, mégse jut elég időd soha, semmire? Olvasd el tanácsainkat, amiket az örökké rohanó, túlterhelt szülőknek szántunk.
Stresszcsökkentés természetesen
A stressz a mindennapi életünk része, ám nem mindegy, ki felett mennyire uralkodik el. Sajnos manapság a szorongás és a depresszió népbetegségnek számít, amit nem ritkán gyógyszeresen kezelnek. Azonban nem csupán a kemikáliák, hanem enyhébb esetben a gyógynövények is segítségünkre lehetnek a feszültség leküzdésében. Dr. Csókáné Török Orsolya, a Budai Endokrinközpont fitoterapeutája összeszedte a leghatásosabbakat.
7 tipp a munkahelyi stressz ellen
A tartós munkahelyi stressz nem csak betegít, de rontja a termelékenységet, a morált és a lojalitást is. Ugyanakkor dr. Butyka Ágnes, az Oxygen Medical foglalkozás egészségügyi szakorvosa szerint számos lehetőség van a stressz csökkentésére.