Miért gyógyulnak most meg olyan nehezen a gyerekek?
A gyerekeknek találkozniuk kell a betegségekkel
Dr. Varga Károly gyerekorvos több mint 20 éve van a szakmában. Azt mondja, tavaly ősszel sokkal kevesebb náthás, lázas gyerekkel találkozott, mint most. Elmaradt az influenzajárvány is. Most pedig tömve vannak a rendelők beteg gyerekekkel, akiknél a tünetek akár hosszú hetekig is elhúzódhatnak, és gyakoribbak a szövődmények is, mint például a tüdőgyulladás.
”A gyerekeknek találkozniuk kell a betegségekkel, ettől fejlődik az immunrendszerük. Ami az elmúlt évben elmaradt. Ennek előnye és hátránya is van. A maszkhasználatnak és a távolságtartásnak, valamint a közösség kerülésének voltak pozitív és negatív hatásai is. A negatív az volt, hogy a gyerekek sokkal később szocializálódtak, nem találkoztak egymással és nem kapta meg az immunrendszerük azokat az impulzusokat, amik ahhoz szükségesek, hogy jobban kialakuljon az általános védekezési képesség. Talán a mostani elhúzódó betegségek hátterében szerepet játszik a koronavírus járvány. Amiatt, hogy a gyerekek nem találkoztak a betegségekkel, lassabban és kevésbé adnak jó immunválaszt. Az biztos, hogy hamarabb van hányós-hasmenéses időszak, több a tüdőgyulladás, és több a kórházban ápolt gyerek is” – mondja a gyerekorvos.
Egyértelmű kutatási eredmény azonban még nincs arról, hogy valóban a járvány miatti távolságtartással van-e összefüggésben az, hogy a gyerekek folyton betegek, mert lassan gyógyulnak.
Orrfolyás, köhögés, láz – ezek a leggyakoribb panaszok
”Kisfiam 3 napot volt bölcsiben, aztán két hétig itthon kellett maradnom vele, mert nagyon taknyos lett. Hiába szívtam az orrát egy nap százszor, inhaláltunk és kentem a mellkasát, itattam vele a sok mézes teát, sehogy se tudtam gyorsan kikúrálni. Két hét után ment újra közösségbe, de a bölcsis nénik már a második napon panaszkodtak rá, hogy megint folyik az orra. Elvittem orvoshoz. Kiderült, hogy mandulagyulladása van. Most újabb két hete vagyunk itthon, de még mindig nincs jól, bár már nem lázas. Azóta voltunk már kontroll vizsgálaton, de még gyógyszert kell szednie és itthon kell maradnia. Most még nem tudom, hogy az antibiotikumtól, vagy valamilyen fertőzéstől, de folyamatosan hasmenése van szegénykémnek” – mondta a Családinetnek egy elkeseredett édesanya.
De nem ő az egyetlen, aki ilyen cipőben jár. Még bölcsi sem kell hozzá, hogy valaki ennyire sokáig legyen beteg. A játszótéren találkoztam nemrég egy anyukával, aki azt mesélte, hogy most jöttek haza a kislányával a kórházból, mert összeszedett valami olyan betegséget, ami miatt annyit hányt otthon, hogy már lábra sem tudott állni és félő volt, hogy kiszárad.
Egy anyukás csoportban pedig sorra olvasom a kommenteket, hogy akár 6-10 hétig is eltartott a gyereküknél a nátha. Pedig mindent bevetettek, hogy elmúljon.
A szakértők szerint hiányzik a gyerekek szervezetéből az az immunvédelem, ami korábban lehetővé tette, hogy ne kapjanak el mindent. Ha ugyanis a gyerekek közösségben vannak, akkor rendszeresen találkoznak a vírusokkal.
Olvasd el ezt is:
- Immunerősítés 1, 3 és 5 évesen - megnéztük a legnépszerűbb készítményeket
- Ezért betegeskednek ennyit az óvodás gyerekek
Indexkép: cottonbro fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)