Amit a szifiliszről tudni kell
A szifilisz még ma is jelen van és terjed
A szexuális úton terjedő fertőzések száma a kilencvenes évek óta egyre növekszik. A szifilisz jelen van napjainkban is, a fertőzöttek száma lassan, de egyértelműen növekszik, a harmadik világban pedig mára népegészségügyi problémává vált. Viszonylag új jelenség, hogy a szifilisz fertőzés HIV-vel társulhat, ami hatványozottan rontja a beteg állapotát, és szélsőségesen ragályos kórképpé válhat.
2014-ben Magyarországon 623 szifiliszes megbetegedést jelentettek be, 2018-ban 680-at (a NNK Járványügyi és Infekciókontroll Főosztály adatai alapján), de ez csak a bejelentett esetek statisztikája, a tényleges esetszám ennek többszöröse is lehet. A szifilisz tünetmentes időszaka tíz és hatvan nap között is elképzelhető, ami bőven elég idő arra, hogy a félelmeit elaltassa a beteg, és ezalatt a betegség az első fázisból áttérjen a másodikra, ami már sokkal nehezebben orvosolható.
Alattomos betegség, és bárki elkaphatja
Tévedés azt gondolni, hogy a bajt csak szexuális szolgáltatást nyújtó személyek kaphatják el, esetleg a partnerüket gyakrabban váltogató emberek, vagy a homoszexuális irányultságúak. Nem véd meg minket a „deviancia mentes” életvitel sem, és a „normakövetés” sem riasztja el a kórokozót a rá jellemző működéstől. Nemi betegséggel bárki megfertőződhet, aki szexuális életet él, beleértve a csupán orális szexet, sőt a kiadósabb csókolózást is. A nemi betegségek egy része akár tünetmentes is lehet, a szifilisz akut tünetei is elmúlnak 3-6 hét után, ami arra indíthatja a beteget, hogy az orvosi segítségkérést elhanyagolja, felejtősnek ítélje meg korábbi aggodalmát. Ezalatt a kórokozó szétszóródik a szervezetben, és a megtámadja a belső szerveket.
Szifilisz fertőzés terhesség alatt
Különösen veszélyes a szifiliszfertőzés terhesség alatt, a magzatra történő fertőzésátvitel lehetősége miatt, ami fejlődési rendellenességet okozhat a babánál, mivel a kórokozó át tud jutni a méhlepényen. Magyarországon a terhesség első harmadában történik szifilisz szűrővizsgálat, és fontos tudni, hogy a terhesség alatti fertőzés is kezelhető. Fontos az az ismeret is, hogy aki már átesett szifilisz betegségen, és szerencsésen sikerült kikezelni a kórt, az is elkaphatja újra a betegséget.
Minél előbb elkezdődik a kezelés, annál kisebb az esélye tartós károsodás kialakulásának.
A szifilisz tünetei
A szifiliszre az jellemző elsősorban, hogy látványos bőrtünetekkel jár, amik felhívják a figyelmet arra, hogy orvosi kezelésre van szükség, még akkor is, ha a bőrtünetek egy idő után csillapodnak, és a betegség krónikus fázisba kerül. Tévhit az az elképzelés, hogy minden szexuális úton terjedő betegség fájdalmas vizeléssel vagy húgycsőégéssel járna, a szifilisz sem produkál ilyen tünetet.
Első fázis:
A közösülés, szexuális együttlét után három héttől nyolcvan napig tehető lappangási időszak kezdődik, amikor a behatolási területen egy körülírt gyulladás alakul ki, ami később kifekélyesedik, ám a látványos bőrtünetet általában nem kíséri fájdalom, és kezelés nélkül is begyógyul. Az elsődleges göb megjelenhet a nemi szerveken kívül a szájban és a végbélnyílás területén is. Ebben a fázisban lehet tünet a nyirokcsomók megnagyobbodása is, és ekkor kell orvoshoz fordulni. Ezt a bőrtünetet még könnyű azonosítani.
A makk bőrén lévő elváltozást a fiúkon könnyebb észrevenni, mint a hüvelyben megjelenő fekélyt. Mindenki érdekében fontos az észrevett bőrirritációt visszajelezni.
A szégyenérzet, szemérmes hallgatás ilyen esetben óriási kárt okozhat, míg a beszéd életet menthet.
Második fázis:
Ha kezelés nélkül marad a bakteriális fertőzés, akkor a lappangási idő után – ez akár húsz hét is lehet – megjelennek a bőrkiütések testszerte, melyekben baktériumok szaporodnak, és erősen fertőznek. Mivel a baktérium az egész szervezetet birtokba veszi, általános tünetek jelennek meg
- láz,
- rossz közérzet,
- diszkomfort érzet,
- hajhullás,
- fejfájás,
- fogyás formájában.
Jellemző a szem és az idegrendszer különböző panasza is. A tünetek azonban újra inaktívvá válnak, időnkénti rövid fellángolások váltakoznak hosszú tünetmentes időszakokkal. A betegség tünetmentes állapotban is erősen fertőz.
A szifilisz ebben a stádiumban sokféle betegséget utánozhat, ezért nevezik a betegségek majmának is. Néha még szakember számára is kihívást jelent ilyenkor a diagnózis, szemben az első stádium szinte ránézésre is diagnosztizálható tünetével.
Utolsó stádium:
Ha a fertőzést éveken át nem kezelik, egy idő után nem fertőz tovább. Maradnak a hegesedve gyógyult bőrtünetek, és lassan kialakulnak a vissza nem fordítható súlyos szövődmények.
A szifilisz kezelése
A szifilisz a fertőzéstől számított három hét múlva mutatható ki leghamarabb, és antibiotikummal kezelhető a korai stádiumban. Az első stádiumban a hetente egy adagban adott penicillininjekció meggyógyítja a beteget, melyet a területi bőr- és nemibeteg gondozó orvosa ad be a betegnek.
Ha a betegség már későbbi stádiumba ért, a bekövetkezett károsodásokat az injekció már nem gyógyítja, de a tüneteket gyógyszeres kezeléssel enyhíteni lehet. Minden esetben a teljes kezelést kell megkapni, és két évig a gondozó még nyomon követ minden beteget, alkalmanként vérvizsgálattal ellenőrizve a gyógyulást.
Az antibiotikumos kezelés a terhesség alatt is biztonságos, és nem ártalmas a gyermekre sem, míg a kórokozó kezelés nélkül vetélést, koraszülést, deformitásokat okozhat a születendő gyermeknél. A kezelés kockázata jóval kisebb, mint a betegségé.
Kontaktszemélyek felkutatása
Az orvoshoz fordulást sok esetben gátolja, hogy a tünetekkel kínlódó beteg tart a társadalmi megítéléstől, megbélyegezéstől. Az orvost természetesen titoktartás köti, a nemibeteg gondozó intézetek pedig hangfüggöny takarásában dolgoznak, így gátolva, hogy a váróban lévő betegek bármit is kihallhassanak a vizsgálóból. A bőr- és nemibeteg gondozó intézet minden esetben kontaktkutatást is végez, a kontaktszemélyeket szűrik és kezelik is, így ha az információ teljes, a fertőzési láncolat megszakad.
Egy évre visszamenően az összes partnert be kell jelenteni. Ilyenkor egy kis riadólánc szokott kialakulni, mely a betegség legyőzésének sarkalatos pontja. A volt partnernek ennyi idő alatt már új partnerei lehetnek, és azoknak is lehetnek már új kapcsolatai. A sikeres kezelés feltétele, hogy minden partner átessen a szűrésen és az esetleges kezelésen, hiszen ellenkező esetben a láncolat további áldozatokat fog kitermelni, és a folyamat sosem ér véget. A fertőzési láncolatok homályban maradása miatt kell tartanunk ettől a betegségtől a XXI. században is.
A szifilisz megelőzése
Mindig gondolnunk kell a biztonságos szexre, és kamaszainkkal is kell erről beszélni. A biztonságos szex igénye kortól, családi állapottól, nemtől és szexuális irányultságtól független körülmény, bárki, és bármilyen típusú szexuális együttlét során elkaphatja a fertőzést. Teljes védelmet csak a valódi hűség, és a gumi óvszer használata adhat.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)