A Valentin nap az a nap, ami a szeretet mellett a szerelemről és a szenvedélyről sem feledkezik meg, hiszen a pezsgő, néhány falat különleges étel és a szép piros ruhadarabok is előkerülnek, feltéve, ha egészséges önbizalommal rendelkezünk. Ha viszont nem érezzük jól magunkat a bőrünkben, ha hiányzik az önbizalom, sérült a vonzerő, az a párkapcsolatra is hatással van, legyen szó akár egy bimbózó kapcsolatról, akár egy évek óta tartó házasságról. Szerencsére a test és lélek szorosan összetartozik, például a felesleges kilók leadása segíthet az egészséges önbizalom és vonzerő visszaszerzésében, így a párkapcsolatra is kihat – árulja el Dr. Gajdács Ágnes belgyógyász, obezitológus szakorvos, a MediFat igazgatója.
A karcsúsodás és az önbizalom
Statisztikai adataink szerint nagyon sokan párkapcsolattal összefüggő okok miatt kezdenek fogyókúrázni.
- A tinik és fiatal felnőttek számára amúgy is kiemelten fontos a külső, ráadásul ilyenkor szerzik meg az első tapasztalatokat a párkapcsolatok terén.
- Sokan rövidebb-hosszabb egyedüllét, vagy egy szakítás után az eredményes párkeresés alapjának tartják a trendi megjelenést, a feszesebb testkontúrokat, alacsonyabb testsúlyt.
- Sok anyuka szülés után szeretné visszanyerni korábbi alakját, hogy újra a régi lehessen, továbbra is elvarázsolja a párját.
- A 40 feletti korosztályban előtérbe kerül az öregedés lassítása, ilyenkor már tudatosan dolgozni kell a fiatalos külső megőrzéséért, ezért felértékelődik az egészséges karcsúság jelentősége.
- Az is gyakori, hogy kifejezetten a házasság rendbetétele, vagy a válás megakadályozása a fő fogyókúrás cél.
Sok kapcsolat azért fut zátonyra, mert főleg a szeretetre, összetartozásra teszi a hangsúlyt, a szerelmes turbékolás és szenvedély viszont belevész a hétköznapi rutinba, és háttérbe szorul. A szerelem és intimitás tudatos megőrzésében fontos a bizsergető izgalom, és a „jó formában vagyok” érzés. Nem véletlen, hogy sok kihűlőben lévő kapcsolatot mentett meg a kilók leolvadásával együtt visszatérő önbizalom és érzéki kisugárzás is. Előnyös, ha a fogyókúra része a személyre szabott étrend mellett a helyi zsírpárnák célzott kezelése is pl. az orvosi elektrolipolízis módszerrel, hiszen így pontosan azok a zsírpárnák karcsúsodnak, amelyek a legtöbb szorongást okozzák, a magabiztosságot, az önfeledt érzékiséget zavarják, és közben a bőr is feszesedik – mondja Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász.
A párkapcsolat hizlal?
„Vannak olyan élethelyzetek, melyek gyakran (és alattomosan) okoznak súlygyarapodást. Ilyen pl. a „gólyaháj”, amit a felsőfokú tanulmányok első évében szoktak felszedni a fiatalok. A gólyaháj rombolhatja az önbizalmat, rossz hatással lehet a testképre, megnehezítheti a párkapcsolatok kialakítását.
A jelenségnek több oka van:
- a megszokott életritmus felborulása,
- több félkész-, és készételfogyasztás,
- a sok szénhidrátban és zsírban gazdag étel,
- a nagyobb mennyiségű alkohol, üdítő és energiaital fogyasztás,
- kevesebb mozgás,
- több stressz,
- és az alváshiány.
Szerencsére amint az érintettek alkalmazkodnak az új körülményekhez, a gólyaháj több testmozgással és az étkezésre való odafigyeléssel 1-2 év alatt leadható.
A következő veszélyes időszak a párkapcsolat tartóssá válása (együttélés, házasság). Ausztrál kutatások szerint a „frissházas-háj” vagy „szerelemháj” a tartós párkapcsolat első évében akár 6-8 kg súlygyarapodást is jelenthet, és a párok kb. háromnegyedét érinti kisebb-nagyobb mértékben. A folyamat később mérséklődik, de nem áll meg: átlagosan évente 1,8 kiló hízás jellemző a többi évben. Nem véletlen, hogy a szinglik testsúlya átlag 10 kilóval kevesebb a párkapcsolatban élőkhöz képest, hiszen több időt tudnak magukra szánni, pl. többet sportolnak. A frissházas háj kialakulásához több tényező vezet: csökken a motiváció a legjobb forma megtartására, ami a szingliknek még nagyon fontos. A több közös program jelenthetne akár több közös testmozgást is, mégis inkább a rendszeres közös étkezések, közös tévézés és kevesebb mozgás jellemző.
A párkapcsolatok 5. évében ismét van egy súlynövekedési csúcs, ami valószínűleg azzal függ össze, hogy a boldog párkapcsolat következő fejezete a gyermekvállalás. A terhesség alatt vagy a gyermek születése után könnyedén kialakulhat a „mamaháj” és „papaháj” részben élettani okok, részben az életmód újabb megváltozása miatt. Az köztudott, hogy a gyermekáldás kapcsán átalakulhat a nők alakja. Elég gyakori viszont, hogy nemcsak a kismama, hanem az apa, vagy más közeli hozzátartozó is mutat a terhességhez hasonló testi tüneteket. Ez a szimpátiahízásnak, vagy Couvade-szindrómának nevezett állapot, leggyakoribb tünetei a hízás, puffadás, székrekedés, étvágyváltozás, ételek megkívánása. Az intenzív szoptatás időszakában a fogyás könnyebben megy, ha az újdonsült anyuka nem eszik kettő helyett, majd a szülés után 3-4 hónappal indulhat a súlyfelesleg leadása, melybe akár a szülők közösen is belevághatnak, támogathatják egymást, így sikeresebbé tehetik a fogyási folyamatot.
Negyvenéves kor felett egyre jellemzőbb a korosodással járó élettani súlygyarapodás, melyet a mértékletes, egészséges, inkább ínyenc táplálkozással és élvezetes mozgásprogramokkal kordában lehet tartani, ez az életstílus nemcsak az egészséges karcsúság megőrzését, hanem az egymásra figyelést is szolgálja, így a párkapcsolat ismét megújulhat” – tanácsolja Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, a MediFat Klinika igazgatója.
Kép: Rawpixel / unsplash.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)