„Az iskoláskor beköszönte sokaknál egybeesik a mozgásszegény, ülő életmód kezdetével is. Ez rendkívül rossz hatással van a gyerekek még fejlődésben levő izomzatára és csontozatára. Már egészen fiatalon, akár óvodáskorban kialakulhat a tartáshiba, ami még szerencsére nem betegség, azonban hosszú távon gerincferdülést, vagy akár felnőttkorra a gerinc porckopását is okozhatja. A kisiskolások gerincét a megfelelő iskolatáska és szék kiválasztásával védhetjük” – mondta Dr. Lajos Éva, az Év Magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont orvosigazgatója.
Milyen szempontok szerint válasszunk iskolatáskát?
- Legyen könnyű üresen is. A könyvekkel, füzetekkel megpakolva úgyis elég súlyossá válik majd. Ügyeljünk a túlterhelés elkerülésére, nem mindent kell minden nap belepakolni.
- Két vállon hordozható legyen, lehetőleg állítható, széles vállpántokkal, amelyek kényelmessé teszik a viselését.
- A hátfala legyen merevített és párnázott, a megfelelő pontokon támassza meg a gyermek gerincét.
- A hátizsák ne lógjon túl a tarkón, lefelé pedig ne érjen a csípő alá.
- Jól szellőző anyagból készüljön, hogy ne izzadjon bele a gyermek háta.
- Mindezek mellett pedig legyen a kisiskolás ízlésének megfelelő mintázatú, hiszen fontos, hogy akár éveken át is szívesen hordja.
Az sem mindegy, milyen széket vásárolunk
Bár a megfelelő hátizsák kiválasztásával már sokat teszünk gyermekünk csontozatának védelme érdekében, az sem mindegy, hogy milyen széken tölti az otthoni tanulóidőt. A tanulókörnyezet kialakításakor a gyermek testméretéhez, testalkatához kell igazítani a berendezést.
- A helyesen megválasztott széken a háttámláig teljesen hátra csúszva is leér a lábunk, lehetőleg derékszögben hajlítva. Ha gyermekünk ehhez még túl kicsi, egy dobozra is teheti a lábát, elősegítve a gerinc megfelelő terhelését.
- A széktámla ideális esetben megtámasztja a derekat és a medencecsontot, azonban nem túl magas, hogy ne nyomja a lapockát.
- A tökéletes székhez persze magasságban és kialakításban hozzáillő asztal is dukál. Mivel a „tanulószoba” berendezését nem egy évre választjuk, érdemes állítható magasságú bútorokat beszerezni, amelyeket így folyamatosan gyermekünk magasságához tudunk igazítani.
+1 tipp: mozgás és közös időtöltés
Szülőként törekedjünk arra, hogy iskoláskorban is megmaradjon a gyerekek korábbi, mozgásban gazdag életmódja, vele együtt válasszunk megfelelő sportot számára. A felnőttekre is jó hatással van, ha hétvégén együtt mozog a család. Kiránduljunk, tornázzunk, járjunk együtt úszni! Az élménydúsan eltöltött közös időnek a lelki feltöltődésben is nagy szerepe van.
Fotó: sathyatripodi / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)