Hogyan fejti ki hatását az antibiotikum?
Bár a folyamatos kutatásoknak köszönhetően az antibiotikumok egyre fejlettebbek, azonban az elmúlt évtizedekben az egyik a legfontosabb tulajdonságuk változatlan maradt: baktériumölő képességük egyaránt kiterjed a kórokozó (patogén) és a jótékony (probiotikus) baktériumokra is. Sőt, a gyakorlat azt mutatja, hogy a probiotikumok nagyobb része igen érzékeny az antibiotikumokra. Ennek következtében a bélflóra egyensúlya felborul, így az antibiotikum kúra után teret engedhet a patogén kórokozók elszaporodásának.
Mit tehetünk az antibiotikum által kiváltott hasmenés esetén?
Amennyiben ismerjük a kiváltó okot, azaz a bélflóra egyensúlyának megbomlását, úgy a megoldás is kézenfekvő: vissza kell állítani az egyensúlyt. A bélflóránk a szerveztünk szerves és fontos része, amely a velünk szimbiózisban élő 4-500 féle baktérium és gombafajból összeálló mikroflóra. A bélflóra szerepére irányuló kutatások száma egyre nő, az pedig már most biztos, hogy ezeknek a baktériumoknak nagy jelentősége van a megfelelően működő immunrendszer kialakításában.
Az antibiotikumos kezelés után szükségszerűen érdemes gondoskodni a bélflóra egyensúly helyreállításáról, hogy megszüntessük a kellemetlen hasmenéses tüneteket és megelőzzük az esetleges kórokozók későbbi megjelenését és elszaporodását a bélrendszerben.
Milyen probiotikumot válasszunk?
A gyógyszertárakban található készítmények sokasága megnehezíti a választásunkat. A vásárlás előtt célszerű figyelembe venni néhány alapvető szempontot.
Olyan probioitikumot érdemes választani, amely:
- olyan törzseket tartalmaz, amelyek humán eredetűek és normál esetben, nagy mennyiségben jelen vannak az egészséges bélflórában, azaz egyaránt tartalmazz laktobacilllusokat és bifidobaktériumokat is,
- többféle probiotikus törzs található benne
- összetételében a probiotikum „tápláléka”, azaz a prebiotikum is megtalálható, amely támogatja a jótékony baktériumok szaporodást és fennmaradását a bélrendszerben, valamint
- mikrokapszulás technológiával készül, így a baktériumok savvédő réteggel vannak bevonva, hogy ellenálljanak a gyomorsavnak és minél többen elérjék a célállomásukat.
- Végül az ár/érték arányt is vegyük figyelembe és ne válasszunk olyan készítményt, amely vonzó ára mellett mégsem tudja azt a hatékonyságot, amit vártunk tőle!
„Antibiotikum mellé ne felejtse el… „
A Protexin Balance>> gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, melynek hatóanyagai olyan probiotikus baktériumok, melyek az egészséges szervezet bélflórájának összetevői.
A készítmény prebiotikumként 97% frukto-oligoszacharidot tartalmaz. Hatását szakirodalmi adatok igazolják. Felnőttek és 12 év feletti gyermekek sérült bélflórájának kúraszerű bélflóra-helyreállító kezelésére ajánlott. Így különösen antibiotikus kezelés alatt és azt követően, hasmenések esetén, puffadás megszüntetésére, és a meggyengült immunrendszer erősítésére.
Növényi kapszulái 7-féle humán eredetű probiotikus törzset tartalmaznak, kapszulánként legalább 100 millió (108) élő, savvédő köpennyel ellátott baktériumcsírák formájában.
Kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el betegtájékoztatót, vagy kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
- Eser A, Thalhammer F, Burghuber F, Högenauer C, Stockenhuber F, Wenisch C, Widhalm K, Reinisch W. Probiotics for the Prevention of Antibiotic-induced Diarrhea. Z Gastroenterol. 2012 Oct;50(10):1089-95
Indexfotó: PublicDomainPictures/Pixabay.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)