A nagyszámú érdeklődésre való tekintettel 2010-ben is folytatódik az együttműködés, az idei pályázati kiírás márciusra várható.
Az első méhnyakrák elleni védőoltás pályázatot 2008-ban hirdették meg, 200 hátrányos helyzetű fiatal lány kapta meg a védőoltást. A nyertes települések: Tiszagyenda, Nógrádszakál, Kurityán, Lad, Biri, Mátyásdomb, Császár, Csányoszró és Kőrösszegapáti.
A 2009-ben meghirdetett program keretében 300 kislány oltására (900 adag vakcina) írtak ki pályázatot, amelyre a korábbi kiíráshoz hasonlóan hátrányos helyzetű településen lévő intézmények jelentkezhettek. A támogatók elsődleges célja az volt, hogy a gyermekek és szüleik felelősen gondolkozzanak saját egészségükről, és a gyermekek megismerjék a szűrés és a védőoltás fontosságának szerepét, függetlenül attól, hogy nyernek-e a pályázaton vagy sem.
A pályázat tartalma
- Egészségnapló: a diákoknak a pályázat részeként a nyári szünetben egészségnaplót kellett kitölteniük, hogy tudatosan törekedjenek az egészséges életmódra, nyáron is.
- Egészségdélután: az intézményeknek ősszel egészségdélutánt kellett szervezniük, egy vetélkedő megtartásával, és „Így vigyázunk az egészségünkre” címmel plakátkészítéssel.
- Egyéb programok keretében az intézményeknek, gyerekeknek lehetőségük volt szűrések szervezésére, szülők bevonásával egészséges salátabár működtetésére, sportrendezvények megszervezésére gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
A 2009. évi pályázat eredménye
A 2009. évi pályázat bíráló bizottságát 10 iskola győzte meg arról, hogy intézményükben fontos az egészséges életmódra való nevelés, és megtesznek mindent a gyerekek ezirányú fejlődéséért. A nyertes települések: Tornyospálca, Szentbalázs, Mozsgó, Kelebia, Egercsehi, Gerendás, Maroslele, Sárosd, Hortobágy, Hidasnémeti intézményei.
A pályázat keretén belül beküldött rajzokból az Aranytíz Művelődési Központban kiállítást szerveznek, amely február 20-ig tart nyitva. A kiállított rajzokra szavazni lehet. Amelyik alkotás a legtöbb szavazatot kapja, bekerül a készülő 2010/2011-es falinaptárba.
A 2009-es pályázatban nemcsak azok nyertek, akiknek a kuratórium megítélte a térítésmentes oltást, hanem minden résztvevő. Minden résztvevő, mert pedagógusok, védőnők, gyerekek és szülők – fiúk és lányok közösen dolgoztak hónapokon át saját egészségfejlesztő programjaikon. Elismerés illet minden résztvevőt! Ez a pályázat méltán igazolja, hogy a segítség nem minden esetben pénzben mutatkozik meg, sokszor néhány jó ötlet és lelkes résztvevők kellenek a sikerhez – mondta Kardos Anna, az Egészséges Településekért Alapítvány igazgatója.
Harmadik méhnyakrák elleni oltás pályázat
A Magyar Vöröskereszt, az Egészséges Településekért Alapítvány és a GlaxoSmithKline Kft. idén is meghirdeti a méhnyakrák elleni oltás pályázatot a nagy érdeklődésre való tekintettel. A pályázat részletei a www.egeszsegterv.hu honlapon lesznek elérhetők tavasszal.
Méhnyakrák
A méhnyakrák a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusaival történt fertőzés talaján alakul ki. A fertőzés nagyon gyakori: becslések szerint a szexuálisan aktív nők több mint 80 %-a megfertőződik a vírussal valamikor az élete során. A HPV fertőzés azonban nem egyenlő a méhnyakrák kialakulásával! A legtöbb HPV-fertőzés 12-18 hónap alatt megszűnik a szervezet természetes immunvédekezése következtében. Egy korábban átvészelt HPV-fertőzés után azonban nem alakul ki megfelelő immunválasz a szervezetben egy következő fertőzés kivédéséhez, így a nők egész életükön át veszélyeztetettek a fertőzéssel és a következményes méhnyakrák kialakulásával szemben.
A méhnyakrák világszerte a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éven aluli nők körében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a méhnyakrák évente 270 000 nő halálát okozza, az új méhnyakrákos betegek számát pedig évi 500 000-re becsülik. Európában mintegy 30 000 nő veszti életét a súlyos betegségben évente, azaz minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban, illetve minden esztendőben 60 000 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak. Magyarországon az Európai Unió viszonylatában is súlyos a helyzet. Hazánkban tavaly mintegy 450-en haltak meg méhnyakrákban, pedig az időben felfedezett betegség gyógyítható. A lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A szervezett szűréseken a behívott nők kis százaléka vesz részt évente, annak ellenére, hogy a vizsgálat fájdalommentes és Európában szinte egyedülállóan térítésmentes, továbbá az útiköltséget is téríti az OEP. Hazánkban hetente 9 nő meghal méhnyakrákban, míg az észak- és nyugat-európai országokban csak évi néhány ilyen haláleset történik.
Felvilágosító kampányunk célja, hogy minden nő, életkorra való tekintet nélkül tudatában legyen annak, hogy a védőoltás és a szűrés együtt jelenti a leghatékonyabb módját a méhnyakrák elleni védekezésnek.
A védőoltás
A méhnyakrák megelőzésének első lépése, hogy védőoltással megelőzzük a betegségért felelős HPV-fertőzést. Az oltóanyag megakadályozza a HPV leggyakoribb rákkeltő típusai által kiváltott, esetlegesen méhnyakrákot okozó fertőzés kialakulását. A teljes oltási sor három adagból áll, az első és a harmadik adag között fél évnek kell eltelnie. A védőoltások receptkötelesek, a háziorvos, a házi gyermekorvos és a nőgyógyász írhatja fel. Az oltás után a rendszeres szűrést ugyanúgy folytatni kell, mert a szűrés és az oltás együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet a méhnyakrák ellen.
A IV. Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétről
Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét nemzetközi kezdeményezés, amely immár negyedik éve került megrendezésre azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a méhnyakrákra és annak megelőzési lehetőségeire. Az európai országokban megrendezésre került programsorozat valódi párbeszédet kezdeményezett a méhnyakrákról az egészségügyi dolgozók, a nőgyógyászok, a politikusok, a média és a közvélemény körében. Emellett olyan programokkal kívánja az Európai Méhnyakrák Szövetség felhívni a figyelmet a megelőzés fontosságára, mint az ingyenes szűrések, online aláírásgyűjtés, vagy ingyenes telefonvonal, ahol a betegséggel kapcsolatban kérdéseket lehet feltenni. Az Európai Parlament is kiemelten foglalkozott a héten ezzel a témával, és több neves orvoskongresszus is ekkor kerül megrendezésre, ahol tudományos szempontból közelítik meg a méhnyakrák megelőzésének kérdését.
„A GlaxoSmithKline elkötelezett a méhnyakrák megelőzése mellett, és büszke arra, hogy közös társadalmi összefogás keretében tudja felhívni a figyelmet a betegség megelőzésére. A 300 oltás pályázati úton való felajánlása nem egyszeri alkalom, hanem -összhangban a cég társadalmi felelősségvállási stratégiájával, ami a betegségek megelőzésére, és az egyéni felelősségvállalásra koncentrál, évről évre meghirdetjük majd ezt a pályázatot” – mondta el Leitner György, a GSK ügyvezető igazgatója.
www.egeszsegterv.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)