Valóban megérzik a kutyák az egészségügyi változásokat?
Mint Kubinyi Enikő etológus elmondta, a kutyák szaglása tízezerszer-százezerszer jobb, mint a miénk (noha az embereké sem rossz), az egészségügyi változások pedig az anyagcseretermékek megváltozásával járnak, ezért ezt a kutyák megérezhetik.
”A hormonális változások is megváltoztatják az anyagcserét, így a test, a lélegzet, stb. szagát is. Ezt a kutyák megérezhetik. Sokszor mi is érezzük, ha valaki beteg és megváltozott a testszaga.”
Várandósság, szülés, babagondozás
Fotó: Kubinyi Enikő
”Megjöttek bátyámék és mikor leültek, a kutyám nem a testvéremhez szaladt, hanem sógornőm ölébe ugrott. Ekkor még nem tudtuk, hogy várandós, de a terhessége alatt, ha találkoztunk végig az Ő ölébe ült.” – meséli Éva a Családinetnek.
Teodóra pedig azt mondja, várandóssága alatt különösen sokat járt mosdóba éjszakánként, kutyája pedig folyton követte őt.
”Minden éjjel minden alkalommal kikísért a fürdőszobáig, megvárt, majd visszakísért a hálószobába. Korábban soha nem csinálta ezt.”
Szülés utáni aranyos történetekből sincs azonban hiány.
”Ha együtt sétáltunk, Beni mindig a babakocsi aljába ült.”
Fotó: Szabadi Éva
”Eleinte, kb. az első 3 hónapban, amikor lefektettem este a kislányomat, Tora a kiságy mellett őrködött. Csak akkor ment be a mi szobánkba, amikor felsírt a baba és én kimentem hozzá. Addig Tora bent aludt. Mikor Zoé újra elaludt és visszamentem az ágyba, ő újra kiment a kiságyhoz.”
Kubinyi Enikő az ELTE Etológia Tanszék tudományos főmunkatársa azt mondja, a kutyák ezerféleképpen reagálhatnak a terhességre.
”A legtöbbjük sehogy, mert egyszerűen tudomásul veszi, hogy mi a helyzet. Előfordul az is, hogy nagy érdeklődéssel, odabújással reagálnak, esetleg félelemmel vagy éppen mindenkitől védeni kezdik a kismamát.” – mondja az etológus.
Fotó: Kubinyi Enikő
Hozzáteszi, hogy szülés után is széles skálán mozog, hogyan reagálnak a kutyák. Mint mondja, a legtöbbjük csendben belenyugszik, hogy bővül a család. Mások szívesen fekszenek a kiságy mellett, élénken figyelnek a sírásra, pelenkázásra. Néhány kutya fél vagy prédának nézi az újszülöttet, mint egy kismacskát.
”Nagyon fontos, hogy még a legbékésebb, legkiegyensúlyozottabb kutyát sem szabad felügyelet nélkül hagyni kisbabával vagy kisgyerekkel, mert véletlen balesetek, elesések, fellökések velük is előfordulhatnak. Egy 30 kg-os, amúgy tündéri, megbízható labrador is nekilökhet véletlenül egy 8 kg-os babát az asztal sarkának, ha felpattan asztalról lehulló falatért. Kerüljük el ezeket a helyzeteket. Hallottam már olyan esetről is, amikor egy alvó német dogra ráesett egy járni tanuló kisgyerek és a hatalmas fejét hirtelen felkapó kutya halálos sérülést okozott a kisgyereknek. A kutya teljesen vétlen volt a balesetben, a szülőknek kellett volna arra figyelni, hogy a bizonytalanul járó, apró gyerek ne kerüljön az alvó kutya közelébe.” – hívja fel a figyelmet a szakértő.
Fotó: Szabadi Éva
Természeti katasztrófák
”1993.09.14-én Dínó 5 hónapos volt. Nem jöhetett be a szobákba, de hajnalban arra ébredtem, hogy négy lábbal landol a mellkasomon. Mi semmit nem hallottunk. Csak másnap a hírekben, hogy gázrobbanás volt a lakóhelyünktől kb. 1 kilométerre.” – mondja Zsuzsanna.
Fotó: Nagy-Varga Zsuzsanna
Éva, kutyája, Beni pedig a földrengést érezte meg.
”2020. december végén nálunk is érezhető volt a földrengés, mozogtak az ajtók, virágok levelei. Beni előtte egy jó 15-20 perccel korábban elkezdett nagyon furán viselkedni, fülelt, folyton az ablakokat nézte és közben forgatta a fejét, majdnem hányt, aztán elbújt a számára biztonságos helyére, a gardróbba. (Erről sajnos nincs kép, mivel nem tudtuk miért csinálja.) Miután vége lett a rengésnek kijött és mintha mi sem történt volna.”
Judit kutyája pedig már a vihar előtt félórával jelzett.
”Én már kezdtem elaludni, amikor azt hallottam, hogy hangosan veszi a levegőt, zihál. Azt gondoltam, hogy melege van, nyitottam ablakot, hoztam friss vizet és megnéztem, hogy nincs-e láza. De nem. Kb. 20 perc múlva megdörrent az ég, morajlott. 50 km távolságra volt egy vihar. Ő pedig félórával korábban megérezte, hogy itt változás van.”
Fotó: Hentschel Jidit
Kubinyi Enikő etológus szerint mivel rengeteg ember tart kutyát, a véletlen egybeesések száma is viszonylag nagy.
”Arról kevesen beszélnek, hogy a kutyájuk nem jelezte a földrengést vagy semmit se reagált a terhességre, pedig a legtöbb esetben ez a helyzet, de ez unalmas, senkit nem érdekel. Emiatt, csak a híreket olvasva és a fantasztikus történeteket hallgatva, az az érzésünk támadhat, hogy minden kutya szuperképességekkel rendelkezik, amiket folyamatosan csillogtat, de valójában nem ez a helyzet.”
Betegségek
Fotó: Kósa Borbála
A kutyák szinte minden egészségügyi változást képesek kiszagolni. Ez a két kutya például mindig együtt aludt, egyiküknek azonban pajzsmirigy daganata lett, a másik kutya pedig folyamatosan szaglászta annak nyakát, később pedig már egy szobában sem volt hajlandó aludni vele. A műtét után azonban ismét egymásra találtak, gazdája bízik abban, hogy ez a kutya gyógyulását jelenti.
Többen is arról számoltak be, hogy kutyájuk kiszagolta a rákos megbetegedésüket.
”Édesanyámnál idén februárban diagnosztizáltak rákos megbetegedést, voltak neki már januárban fájdalmai, és Beninek ugyan sose volt különösebben szoros kapcsolata anyuval, azóta is szeretne mindig hozzá bújni.” – meséli Éva, Beni gazdája.
Fotó: Szabadi Éva
”Mikor gyerek voltam, spánielünk nem jöhetett be a nappaliba. Egyszer csak elkezdett tenni erre a szabályra és mindig a mamám lábára feküdt. Nemsokkal később rákot diagnosztizáltak a mamámnál, amiből sikeresen fel is gyógyult.” – mondja Zsuzsanna.
Fotó: Zémann Viktória
De vajon hogyan válhatnak a kutyák segítőtárssá egyes betegségek kiszagolásában? Kubinyi Enikő azt mondja, a szagkereső kutyák képzésére speciális módszerek léteznek, amikkel szinte bármilyen szag jelzésére megtaníthatók.
”A kutyák persze nem egyformák, bizonyos fajták és egyedek alkalmasabbak erre a munkára, mint mások. A szagkeresésre általában vadászkutyákat és juhászkutyákat használnak, mert ezek a fajták könnyen motiválhatók, jól képezhetők és irányíthatók. Hazai kutatási eredmények szerint a rövid orrú kutyák szaglása rosszabb, mint a normál vagy hosszú orrú kutyáké, ami érthető is, hiszen kisebb a szaglóhámjuk és a szaglási információt feldolgozó agyterületük is. Amerikai kutatók eredményei szerint ugyanakkor a mopszok jobban teljesítettek egy szagkeresés feladatban, mint a német juhászkutyák, az agarakat viszont egyáltalán nem érdekelte a feladat.” – árulja el a szakértő.
Indexkép: Kubinyi Enikő
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)