Sok édesanya tapasztalja döbbenten, hogy alig néhány hónapos babája mintha elkezdené elválasztani magát
A baba egyik pillanatról a másikra elutasítja az anyamellet vagy csak nagyon kis mennyiséget hajlandó szopni. Minél fiatalabb azonban a csecsemő, annál valószínűbb, hogy nem elválasztódásról, pusztán szopási sztrájkról beszélünk.
A jelenséget néhány anya – főleg, aki nem szeretne évekig szoptatni – örömmel fogadja, mások azonban megijednek tőle, mert korainak tartják még a szoptatás befejezését. Szoptatási tanácsadók egybehangzó tapasztalata alapján nagyon kevés csecsemő választja el magát az első születésnapja előtt, ha tehát ebben a viszonylag fiatal életkorban utasítja el a baba az anyamellet, annak egyéb okai vannak, és a kicsi jó eséllyel visszaszoktatható még a szoptatásra.
Hogy a baba eleget evett-e, leginkább az elhasznált pelenkák számából lehet megállapítani. Egy egészséges, jól táplált csecsemő naponta minimum öt nedves pelenkát termel.
Olvasd el ezt is: Nem kevés az anyatejem? Honnan tudom, hogy jóllakott-e a baba? - Jelek, hogy eleget szopott a csecsemő
A szopási sztrájk lehetséges okai
- Fogzás miatti fájdalom (bár sok csecsemő ilyenkor inkább még több időt szeretne a mellen tölteni). 4-6 hónapos korban megindul a fogzás, amikor a csecsemő ínyébe minden szopási mozdultkor belenyilallhat a fájás. A megoldás: szoptatás előtt próbálkozzunk egy kis ínymasszírozással, mely edzi az ínyt - mondja Makay Zsuzsa védőnő szakértőnk.
- Az anya illatának megváltozása: új dezodor, parfüm
- Bedugult orr
- Fülgyulladás, ami fájdalmassá teszi a szopó mozdulatokat
- Költözködés, nyaralás miatt felborult napirend
- Ha a baba korábban megharapta a mellbimbót, amire az anya – egyébként érthető módon – túl hirtelen, esetleg hangosan reagált, előfordulhat, hogy a kicsi félni fog a szoptatástól.
- Túl sok inger szoptatás közben, ami eltereli a baba figyelmét
- Menstruáció vagy újabb terhesség miatt megváltozott ízű anyatej
Mit tehet az anya?
A szopási sztrájk megterhelő időszak az anya és a baba számára is, főleg, ha a gyermek olyan kicsi még, hogy nem eszik semmi mást. A jelenség átlagos időtartama 4-6 nap, de időnként ennél tovább is fennállhat. Fontos, hogy akármilyen nehéz és esetleg kudarcokkal tarkított is, mindenképpen próbáld meg rendszeresen mellre tenni a babádat. A köztes időszakban a tejtermelés fenntartása és a mellgyulladás elkerülése érdekében rendszeres fejésre lesz szükség. A lefejt tejet megpróbálhatod kiskanállal adagolni a babának.
A következő tippek kipróbálásával segíthetsz magatoknak visszarázódni a megfelelő kerékvágásba:
- Próbálj akkor szoptatni, amikor a baba már álmos.
- Változtass a szoptatási testhelyzeten.
- Félévesnél idősebb babát csak nyugodt környezetben szoptass! Egy kis csecsemő mellett még minden további nélkül lehet tévét nézni, beszélgetni, de egy idősebbnek a külvilág már nagyon könnyen elvonja a figyelmét.
- Legyetek minél többet bőrkontaktusban. Kösd magadra kendőben, így mindkét kezed szabaddá válik, miközben a baba is érezheti a tested melegét.
- Próbáld meg úgy szoptatni, hogy közben sétálsz (ilyenkor is jó hasznát veheted a kendőnek).
- Keresd fel a gyerekorvost, hogy vizsgálja ki, nincs-e valamilyen egészségügyi probléma – fülfájás, gyulladt torok stb. – a háttérben.
- A legfontosabb pedig: nagyon nehéz, de próbálj meg nem idegeskedni. Nyugodt, kitartó próbálkozással a babád nagy valószínűséggel visszaszoktatható még a szoptatásra.
Indexkép: wikimedia.org
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)