|
Kérdezz-felelek
Felnőtt lányommal kapcsolatos kérdéssel fordulok Önhöz.
2021.10.31-ig volt felsőoktatási biztosítási jogviszonya. Majd 2021.11.04-2021.12.09 között munkaviszonyban volt. 2021.12.10-től 2022.02.13-ig nem volt munkahelye, 2022.02.14-től tudott ismét elhelyezkedni (a közbeeső idő alatt pár napra kellett fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulékot is, amit a NAV irt elő és be is lett fizetve). Majd most augusztus elején kiderült, hogy babát vár. Rosszullétei miatt először 1 napra 9-es kóddal táppénzre vették, aztán dolgozott ismét 2 napot, majd 2022.08.11 óta folyamatosan táppénzen van, szintén 9-es kóddal.
Fizetése havi bruttó 330.000 Ft.
Kérdéseim a következők lennének:
- milyen mértékű táppénzre jogosult? (%)
- mennyi ideig - hány napig - jogosult táppénzre a fenti leírt viszonylag rövid munkaviszonyai alapján , amik között volt megszakítás is?
- ha a terhességét veszélyeztetett terhesként , táppénzen kell végig töltenie, a fenti rövid munkaviszonyai alapján tud-e a 8. hónap végéig táppénzen lenni? vagy ha előbb lejár az az időszak, amire ő jogosult, akkor mit lehet tenni (jár(hat)-e neki azt 5. héttől végig táppénz? (a terhesség utolsó hónapjában igénybe venné már a CSED-et)
- mi alapján számítják ki ebben az esetben a CSED és majdani GYED összegeit és mekkora összegre lehet számítani?
- van még az éves szabadságából pár napja, illetve jövő év első hónapjaira is jár még neki (gondolom) szabadság, amíg meg nem születik a baba áprilisban. Esetleg a szabadságokat is érdemes kivennie - megszakítva a jelenlegi táppénzt vagy az nem jó ötlet?
Lányom jelenleg még 25 év alatti , egészen 2024 áprilisáig , tehát a baba várható megszületése után is még kb 1 évig adómentességet fog élvezni.
A lényeg az lenne, hogy a legoptimálisabb megoldást megtaláljuk neki a baba születéséig, hogy ne maradjon ellátás nélkül.
Mit tanácsolna a jelen helyzetre?
Köszönöm a segítséget előre is.
Üdvözlettel és köszönettel:
egy leendő "nagymama" :-)
A 178 nap nagyon szerencsétlen, mert 2 napon múlik, hogy a táppénz alapja csak a minimálbér. A táppénzt több szabály szerint állapítják meg, mert a jogalkotó minden helyzetre alkalmazni rendelt valamilyen szabályt. Nála az 1. és a 2. nem alkalmazható, mert az ún. számítási időszakban (ami az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végével zárul) nincs 180, vagy legalább 120 napi jövedelme. A 3. alkalmazhatóságának 2 nap híja van, így jelenleg marad a 4., ami viszont azt mondja, hogy a minimálbér az alapja, mert nincs legalább 180 nap folyamatos biztosítása, aminél irreleváns, hogy mennyi volt a jövedelme.
A szülés várható idejét megelőző 28. napig,a csed kezdtéig nagyjából kihúzná táppénzen. Viszont érdemes lenne megszakítani, pár nap szabadságot kivenni, és utána újraindítani a táppénzt. Egyrészt ettől a táppénzjogosultág is kitolódik (nem csak a szabadság napjaival, sokkal többel, mert ez elég érdekesen működik), de ami az igazán nagy nyereség lenne, hogy egy szeptemberben induló táppénz lényegesen több lenne. Ennek már a tényleges jövedelme lenne az alapja, mivel bejönne a korábban nem alkalmazható szabály, ami alapján a 2022.03.03-2022.06.30 közötti bére (-3. hónap végétől visszafelé lévő 120 naptári nap) lenne a táppénz alapja. Úgyhogy azt javaslom, a lehető leghamarabb írassa ki magát keresőképesnek, vegyen ki pár nap szabadásgot, és ezt követően menjen vissza táppénzre.
A csed és a gyed alapja a tényleges jövedelme lesz, csak a bér, a táppénz nem. Nem cizellálom, hogy melyiké melyik időszakból számolódik, a végeredmény az, hogy lényegében a 330.000-es bére lesz az alapja.