|
Kérdezz-felelek
Jelenleg Gyesen vagyok a tartós beteg fiam 10éves koráig,nem dolgozom,itthon vagyok. 1975.-ös születésű vagyok. A munkahelyemről kiszeretnék lépni, mert szeptembertől új lehetőségem adódik.
2007óta dolgozom a cégnél, 2013 januárja óta a gyemek születéséig szeptemberig táppénzen voltam, majd fél év tgyás, utána gyed, majd a gyes.
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha kilépek akkor kötelesek lesznek kifizetni nekem a bentmaradt szabadságokat? Hozzávetőleg mennyi lesz ez napokban, esetleg pénzben? 145.000.- bruttó keresette mentem szülni, azóta nem emelték, nem kaptam értesítést. A cég létezik, nem szűnt meg.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is!
Üdvözlettel
Mária
Pontos dátumoktól függ minden, csak egy nagyságrendet tudok mondani, hogy hány napod lehet. A számítás azt feltételezi, hogy 2012-ben mindent kivettél, 2013-ban január-februrárra és szeptembertől decemberig jár a szabadság, 2014-ben pedig augusztusig, illetve, hogy a munkáltatónak nincsen azzal problémája, hogy az annó nem igényelt, gyermek utáni pótszabadságot figyelembe vegye. Ezek alapján olyan 33 napot mondanék.
A szabadságot meg kell váltani, ha a munkaviszony megszűnéséig nem került kiadásra. Mivel eddig nem volt esedékes a kiadása, mert akadályoztatás miatt nem lehetett kiadni, ezért nem évült el. Ha nem veszed ki a szabadságot, mert x nappal megszűnik a munkaviszony és addig csak gyesen voltál, akkor legalább a minimálbért/garantált bérminimumot kell figyelembe venni a szabasgámegváltás összegéhez. Ha megszüntetnéd a fizetés nélküli szabadságot és fizetett szabadságon lennél valamennyit, mielőtt megszűnik a munkaviszonyod, akkor bejönne az Mt-nek az a rendelkezésre, hogy a béredet annyival kell emelni, amennyivel az azonos munkakörben dolgozók bére, vagy ennek hiányában mindenkié átlagosan emelkedett menet közben.
Nincs kizárva, de ritkább az a megoldás, ahol a kismama is megkapja ugyanazt a %-ot vagy összeget menet közben minden csoportos emelésnél, mint a többiek, ezt a munkáltató nyilvántartja, csak Te nem tudsz róla, mert nem értesített róla. Tapasztalatom szerint a nagyobb cégek inkább számolnak a kismamával is emeléseknél, tehát ott menet közben rádobják ugyanazt az emelést, amit a többiek kaptak, és papíron (vagy csak egy excel táblában, illetve bérprogram képernyőjén) folyamatosnan nő a kismama bére is, a kisebb cégek meg nem szoktak gondolni erre. Erre szintén csak szokásjog létezik, hogy egyszerre korrigálják több évi emeléssel, vagy folyamatosan emelnek.
Amikor jelzed, hogy meg szeretnéd szüntetni a munkaviszonyodat - nagyon korrekt, hogy nem akarod eljátszani, hogy kirúgatod magad, amikor már Te sem akarsz ott dolgozni -, akkor kérdezz rá, hogy mennyi az aktuális béred, illetve a felhalmozódott szabadság napok száma.