|
Kérdezz-felelek
Röviden vázolnám a helyzetünket:
Hosszas próbálkozás után, a feleségem várandós lett 2018-ban. Alapbetegségei és egyéb tényezők miatt veszélyeztetett terhesként táppénzen volt. A várandósága, sajnos középidősen vetéléssel végződött. Azév(2018) vége felé ismét kisbabával áldott meg minket a Jóisten. Ismét veszélyeztetett terhesként volt otthon, dolgozni egészségügyi kockázat miatt nem engedték. 2019-ben valamikor átlépte a táppénz időtartama vonatkozó limitet, így elég körülményes volt kihúzni a szülésig. 2019.Július 2-án megszületett a Kislányunk. Ezév (2022.) júliusában lejár a GYES és vissza kell mennie dolgozni. Elvileg 15 nap szabadsága van, amit mi kevésnek gondolunk.... 3 évre visszamenőleg. 1992-ben született. Az alapszabadságon felül a gyermek után járó szabadsággal együtt 15 nap jár Neki (ezt mondták a munkahelyén) - ezt nem nagyon értjük.- de ez mellékes
Ami fontosabb: Szeretnénk kistestvért a közeljövőben.
A kérdésünk a következő lenne:
A várandóság teljes ideje alatt lehet-e táppénzen veszélyeztetett terhesként?
A különböző támogatások igénybevételéhez ( Anyasági támogatás ; GYED ; GYES ) mennyi időt kell munkában töltenie, ha visszamegy dolgozni? -> sajnos egyedüli keresőként ez is fontos szempont, az én keresetemre és a GYES összegére nem alapozhatunk. Annyit tudunk, hogy ha nem megy vissza dolgozni, akkor csak a GYES-re lesz jogosult.
Várandóság alatt, illetve azt követően elbocsáthatják-e amiatt, hogy ennyi időn keresztül nem aktív dolgozóként van állományban?
Kérem segítsen nekünk válaszával!
Hálás köszönettel,
Richárd
A táppénzjoga 1 év, és ha nem dolgozik semmit, akkor is jogosult lesz csedre, gyedre. A jogszabály ismeri és kezeli azt a helyzetet, ha valaki beleszül a gyesbe vagy gyes után táppénzen van, és egyetlen napot sem dolgozik, vagy csak pár bérezett napja van szabadságból.
A következő csed és gyed alapja az előző csed alapjánál semmiképpen sem lesz kevesebb, mert először kiszámítják az általános szabályok szerinti (0 bérezett nappal vagy kb. 3 hét szabadsággal ez szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese), majd ezt összehasonlítják az előző csed alapjával, és a kettő közül a magasabb összegből állapítják meg az ellátást.
Az anyasági támogatás és a gyes pedig alanyi jogon jár, annak is, aki soha egyetlan napot sem dolgozott.
A terhesség, a szülési szabadság és a gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadság alatt felmondási tilalom van.