|
Kérdezz-felelek
2020 óta áll fenn teljes munkaidős munkaviszonyom, azonban a munkahelyi rossz körülmények miatt váltani szeretnék, mert nem szeretném tovább kitenni magam a fokozott stressznek. Gyerekvállalás előtt állok, emiatt nem mertem még felmondani, hisz attól tartok, hogy ezáltal nem lennék jogosult CSED-re, GYED-re, ha teherbe esnék. Kérdésem lenne, hogy amennyiben váltanék és nem lenne 30 napnál nagyobb megszakítás a két munkahely között, de összejönne a baba is néhány hónapon belül, jogosult lennék-e Csed-re, Gyed-re, illetve milyen jövedelem alapján számítanák ki? Az új munkahelyen kapott esetlegesen alacsonyabb bér alapján, vagy visszaszámolnának és a jelenlegi béremet vennék alapul?
Mire számíthatnék, ha 30 napon túli megszakítás lenne a két munkahely között? Ez esetben 1 évet várnom kellene, mielőtt gyermeket vállalok?
Köszönöm szépen a megtisztelő válaszát!
Minden ellátás alapja csak az aktuális jogviszonyban elért, járulékköteles jövedelem, tehát a régi munkahelyen kapott bér nem számít bele. A 30 napnál hosszabb megszakításnak csak a táppénz szempontjából van jelentősge,annál viszont 2 évig, és 2 szempontból is hátrányos tud lenni. A csedet és a gyedet nem befolyásolja, hogy volt-e 30 napnál nagyobb lyuk a biztosításban.
A hosszabb szünetet segítheti elkerülni az álláskeresési járadék, amelyik az előző 3 év munkaviszony hosszától függően 36-90 napig jár, és amelyiknek az összege nem számít bele a táppénz, csed, gyed alapjába.