|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
2023.04.01 2025.01.15-ig dolgoztam egy cégnél, br. 496 000 Ft-os bérért. Miután a munkáltatómmal közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyomat, kiderült várandós vagyok. A munkáltató még a mai napig sem jelentett ki, de azt mondta, hogy szerződés szerint jan 15-el ezt meg fogja tenni. Jan 15-én még nem tudtam, hogy várandós vagyok. Most vagyok 9 hetes, a szülés várható ideje szeptember 15. Kérdésem, hogy milyen ellátásokra leszek jogosult? Csednek van-e esélye passzív jogon? Szeretnék munkát vállalni, de olyan rosszul vagyok, hogy egy interjút nem bírnék ki hányás nélkül. Közben nappali tagozatos hallgató is vagyok. (4 aktív féléven túl vagyok). Természetesen a diplomás gyednél nagyobb összegben gondolkodom. Ön mit tenne a helyemben?
Köszönöm szépen előre is a tanácsait!
Üdvözlettel,
Aggódó kismama
Passzív csedre az jogosult, aki a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon belül szül. Passzív gyedre az, akinek legalább a csed 1. napján még fennállt a biztosítási jogviszonya.
Az álláskeresési járadék, amit szüneteltetve lehet csedet és gyedet kapni, a nappali tagozat miatt nem opció, ez egyébként is csak a minimálbérből számolódik és ilyen előzménnyel következő baba után már csak csed járna, gyed nem.
Ha az alapból járó diplomás gyednél többet szeretnél, akkor mindenképpen kellene valamilyen biztosítási jogviszony magas járulékalappal, ismerősnél, vagy egyéni vállalkozás. De a 30 napnál nagyobb szünet miatt azzal már nem számolhatsz, hogy elég egy rövid időre járulékot fizetni és utána a terhességet táppénzen töltöd. Megjegyzem, alkalmazottként ez is pénzbe kerül, mert a táppénz harmadát a munkáltató fizeti. Talán egy egyéni vállalkozás lenne a legjobb megoldás, de a rövid folyamatos biztosítás miatt itt nagyon alaposan meg kellene szervezni mindent. Ha érdekel rá egy ajánlat, kérd el az elérhetőségemet.