|
Kérdezz-felelek
Számos kérdést olvastam már az oldalon gyes alatt születendő gyermek témakörben, mégis, számomra néhány pont a mi esetünkben pontosításra szorul, ezért kerestem meg Önt.
Feleségem jelenleg várandós harmadik gyermekünkkel, és fizetés nélküli szabadságon, gyesen van a másodikkal. Ugyanazon a munkahelyen van határozatlan idejű szerződéssel, ahonnan annak idején az elsővel szülni ment. Második gyermekünk a három éves kort 2022. augusztusában fogja betölteni, így utána a gyed jogosultság idén, 2021. augusztusában járt le. Harmadik gyermekünk születése 2022. május elején várható.
Ha jól értelmeztem az Ön által eddig írottakat, feleségemnek lehetősége van a fizetés nélküli szabadság visszamondása, majd esetleg pár fizetett szabadságnap kivétele után táppénzre menni, amennyiben ezt a háziorvos és a javaslatot tevő nőgyógyász indokoltnak tartják (ezzel feltehetően nem lenne probléma az első terhesség során fellépő komplikációk miatt).
Első kérdésem az lenne, hogy függ-e a munkáltató jóindulatától a gyes alatti táppénz kérdése? Gondolok itt például arra, hogy Ön egy helyütt azt írta, a fizetett szabadságnapok kivétele egyértelműsíti a helyzetet, utána könnyebben fogadják el a táppénzt a kifizetők. És a fizetett szabadság kiadása vagy nem kiadása függhet a munkáltatótól. Azért fontos számunkra a kérdés, mert közös munkahelyen dolgozunk, és úgy alakult, hogy én a felmondásomat tervezem.
Második kérdésem, hogy amennyiben megoldható a táppénz intézése, kell-e feleségemnek lemondania a gyes-ről a javamra?
Harmadik kérdésem, hogy amennyiben a táppénzt mégsem tudjuk elrendezni, kaphat-e feleségem a harmadik baba születése után csed-et, gyedet? Dolgozni első gyermekünk születése óta nem dolgozott (persze csak ha nem számoljuk a két gyerek nevelését és a háztartást :) ), cseden, gyeden volt, a második gyermekünk az első gyed lejártakor született, így utána ismét cseden és gyeden volt egészen idén augusztusig.
Válaszait előre is hálásan köszönöm, ahogy eddigi munkáját is! Tájékoztatása hiánypótló.
A fizetés nélküli szabadság megszűnését követően ki kell adni a felhalmozódott szabadságot, ez sem opcionális, a munkáltatónak muszáj ezt tennie, úgyhogy ez nem függ tőle.
Nem kell átadni a gyest. Gyes és táppénz jár együtt, ha dolgozik vagy dolgozna, csak a keresőképtelenség miatt nem tud. A fizetés nélküli szabadság végével a munkavégzési kötelezettség van - ami alól a szabadság miatt ideiglenesen mentesül, de ebből a szempontból a szabadság is munka - , ha kéne dolgoznia, de nem tud, akkor jogosult táppénzre.
Minden további nélkül jár együtt az egyik gyermek után a gyes és a másik után a csed, illetve a gyed. Viszont ha bármi miatt átadná Neked a gyest, akkor vissza kell venni, mert a több ellátás csak úgy jár párhuzamosan, ha egy kézben van mind.