|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Párommal az első babát tervezzük. Jelenlegi munkahelyemen határozatlan szerződésem van, viszont közölték, hogy cégösszeolvadás miatt a következő hónaptól 12 hónapig biztosos garanciát vállalnak ránk, 12. hónap után, nem tudják mi lesz. A kérdésem az lenne, hogy mi történik abban az esetben, ha pl.: 2021 decemberében mennék el táppénzre, viszont a munkáltatóm a következó hónaphoz viszonyított 12 hónap múlva megszünetné a munkaviszonyt? Akkor nem lennék jogosult a GYEDre?
Ha legalább a csed első napján még fennállt a munkaviszony, akkor ha később meg is szűnik, olyanolyan összegben és ugyanannyi ideig vagy jogosult csedre és gyedre, mintha nem szűnt volna meg.
Gond a következő babánál van, mert a passzív (biztosítás megszűnése után kapott) gyed egy következő csedhez még beszámít az előzetes biztosításba, amiből 2 éven belül 365 nap a jogosultság feltétele, de a gyedhez már nem. Ez a konkrét dátumoktól függ, általánosságban úgy van, hogy minél nagyobb a korkülönbség és minél inkább a babázás elején szűnt meg a munkaviszony, annál nagyobb az esélye ennek. Így egy gyors biztosításba kerüléssel is legfeljebb csak csedre lehetsz jogosult ketteskével. Az aktuális biztosítási jogviszony sincs meg ilyenkor, ezen lehet éppen segíteni, de pl. 2 hónapos terhesen még 10 hónap előzetes biztosítást nem tudsz összeszedni.
Ha attól tartasz, hogy ottmaradsz biztosítási jogviszony nélkül, ami egy következő babánál kellemetlen, akkor azt tudom javasolni, hogy legyél egyéni vállalkozó. SZJA tv. szerint adózóként, teljes munkaidős munkaviszony mellett egyetlen fillér közterhet sem kell fizetni, amíg nincs bevételed, csupán egy könyvelőre kell költeni. Ezzel lesz egy ketyegő másik jogviszonyod, ami akár - dátumoktól függően - még egy táppénzt, még egy csedet, és ha a munkaviszonyból kapott gyed nem lenne maximális, akkor ennyire kiegészülő gyedet tud csinálni. Ezzel nagyon óvatosan kell bánni, mert két szék között a pad alá is lehet esni, de lehet okosan csinálni.