Kérdezz-felelek
Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Eléggé utánajártam a lehetőségeknek, de pár kérdésemre nem találtam választ, ezért kérném segítségét! 2012.09.02-től van munkaviszonyom és 2014 januárjától a fizetésem bruttó 420 000 Ft (nettó 275 000Ft) (fizetéselmaradással). 2015 februárjában fogantak ikerbabáink és 2015. március 2-tól vagyok táppénzen, mint veszélyeztetett kismama. Munkáltatóm adószámát 2015. március végétől felfüggesztette a NAV, amit várhatóan 180 nap elteltével az adószám törlése követ. Ez azt jelenti, hogy munkaviszonyom szeptember körül megszűnik. Amennyiben így lesz és én jelentkezem álláskeresési járadékra, a CSED összege csak a minimálbérből fog számítódni? Ha 42 napon belül szülök, akkor pedig a béremből? Jogosult leszek így GYED-re? Mekkora összegre számíthatok? Hogyan tudom úgy megoldani (szabadság, stb.), hogy a legjobban járjak? A CSED és GYED számításába beleszámít a táppénz összege? Nagyon szépen köszönöm válaszát! Üdvözlettel!
A cég valami olyat csinálhatott, ha felfüggesztették az adószámát, hogy abból ha nem happy end, akkor felszámolás lesz, utóbbi pedig sokáig tart. Ha a csednek legalább az 1. napján még él a munkaviszonyod, akkor utána ha megszűnik, akkor is ugyanolyan összegben és ugyanannyi ideig kapod a csedet és a gyedet, mintha nem szűnt volna meg.
Ez eddig biztos. Az már nem, mert ez egy elég speciális helyzet, hogy a 42 napon belül szülést szét kell választani és más lesz a helyzet akkor, ha 30 napon belül szülsz, illetve más, ha 31-42 napon belül. 30 napnál nagyobb szünet esetén ugyanis megszakad a biztosítás és ezután minden csak minimálbér alapú lehet.
A gyedhez mindenképpen muszáj lesz járadékot igényelni, aminél bejön az általad is ismert minimálbéres szabály.
Egyik ellátás nem számít bele a másiknak az alapjába, tehát a táppénz nem rontja a csedet, a táppénz és a csed pedig nem befolyásolja a gyedet.
Hogy mit tennék a helyedben? Először is elhinném Szakbarbárnak, hogy a felszámolás az egy nagyon lassan zajló folyamat és ezért több, mint nagy a valószínűsége annak, hogy nem lesz semmi gond, mert még bőven élni fog a cég, amikor szülsz. Ha mégsem így lenne, akkor meg nem járadékon, hanem egyéni vállalkozóként folytatnám a munkaviszony megszűnése után, mert abból pontosan duplaannyi (minimálbér kétszerese alapú) csed és gyed tud lenni - anélkül, hogy kamu munkaviszonyt kellene kreálni.
Szakbarbár
2015. 05. 07. 21:40