|
Kérdezz-felelek
Én írtam az olvashatatlanul hosszú levelet, ami miatt mégegyszer elnézést kérek.
Ha jól tudom, irányadó időszak a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjától (tehát esetemben 2013. január 01-től) a táppénzre való jogosultságot megelőző napig tart.
És mivel nekem ez folyamatos (hiszen amint megszűnik a régebbi munkaviszony, másnaptól e.v. leszek a táppénzig), akkor a táppénz összege esetemben az e.v. –ként járulékolt bruttó bérem 60%-a lesz? És CSAK az e.v.-i bruttó béremből számítják a táppénzt, az előző jogviszonyból származó bért ugye nem számítják bele?
Mennyi lehet így a táppénz időtartama? A maximális 1 év is lehet a folyamatos biztosítás miatt (annyi nekem nem kell, csak pár hónap, a szülésig)?
Vagy azért írtad, hogy kb. 2 hónapot járulékoljak a br. 177E után, hogy abból lehet majd 2 hónap táppénzem (mivel az e.v. jogviszonyban meg nem lesz meg összesen 180 nap -vagy ez utóbbi nem számít)?
Ha nem emiatt írtad, akkor miért pont 2 hónapot kell járulékot fizetnem?
Illetve, nem értem, hogy miért a br. 177.000Ft-ot írtad. Miért nem fizethetek 2 hónapig a minimálbér kétszerese után járulékot? A „szakmai” bérminimum 118.000Ft. Ennek kétszerese 236.000Ft. Akkor még magasabb tgyást, gyedet és táppénzt kapnék… Ezt egyáltalán nem értem, hogy miért pont 177.000Ft és miért nem 236.000Ft.
Illetve hogy érted azt, hogy megúszható az SZJA e.v-ként? Utána néztem, és azt találtam a nav honlapján, hogy az e.v. csak 10 százalék nyugdíjjárulékot, valamint 8,5 százalék egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizet. Ennyi? Csak ezt a kettőt és kész?
Köszönöm türelmedet megintcsak hosszú kérdéseimhez.
A 2 hónapot azért mondtam, mert szerintem nem árt legalább ennyit járulékolni ahhoz, hogy ne legyen rád jobban senki kíváncsi.
Az egyéni vállalkozó járulékfizetése egy bonyolult dolog, 3 féle járulékot 3 féle összeg után kell fizetni. A Neked érdekeset a 118.000-nek a 150%-a után, ez a 177.000. Ennél többet ne akarj érteni, mert a sokkal kevesebb infót sem tudod kezelni.
A 236.000 nem egy olyan szám, ami bármilyen szempontból érdekes lenne. Ami még érdekes, az a sima 101.500 Ft-os minimálbér kétszerese, mert szakképzettként is legfeljebb ez a 203.000 Ft a tgyás és a gyed alapja 180-nál kevesebb bérezett nappal. Ha ezt akarnád átlagban elérni, akkor nem lenne elég a kötelező minimumot megfizetni. Akkor egy tényleges magas összeg után kéne nemcsak járulékot, hanem itt már SZJA-t is fizetni.
Amit javasoltam, az minden szempontból - biztonság, egyszerűség, olcsóság, határhaszon - az optimális megoldás.