|
Kérdezz-felelek
Első gyermekünket várjuk, 2014. januárjában fog érkezni.
Én jelenleg 4 órás minimálbérrel vagyok bejelentve (a férjem a vállalkozó).
Az idei törvényváltozások miatt azonban több könyvelő sem tud válaszolni egyértelműen a kérdésemre.
Az eredeti elképzeléseink szerint én szeptembertől kiváltanám a vállalkozóit és bejelenteném magamat egy magasabb összegre, hogy ez legyen a GYED-em alapja (Amennyiben jól tudom, a szüléskor az éppen aktuális munkaviszony bére lesz a GYED alapja). Sajnos azonban több könyvelő szerint is ez így nem fog működni, mert ez nem számít "új munkahelynek", ha én vagyok a vállalkozó.
A másik lehetőség az lett volna, hogy "felmondok" a férjem vállalkozásában, majd kis idő eltetével Ő visszavesz, 8 órában, magasabb bérért, de egyesek szerint, ha ugyanaz lesz a munkáltatóm, az sem minősül új munkaviszonynak.
Valamint azt is ajánloták, hogy a GYED alapja az utolsó 180 napom, (nem az előző évem bére), így ha maradok a jelenleg is meglévő munkaviszonyban, csak megemelem a bérem, ugyanúgy az emelt összeg után kapom a GYED-et. (bár szerintem ez nincs így ebben az esetben..)
Érdeklődnék tehát, hogy ebben a helyzetben hogyan tudnám a maximumot kihozni a lehetőségeim közül.
Köszönettel,
Amy
Az egyéni vállalkozás egy új jogviszony és július 15. után csak az utolsó jogviszonyban elért jövedelem a táppénz, tgyás, gyed alapja - kivéve, ha a 300 napon belül született gyermek után a korábbi szabályok szerinti ellátás kedvezőbb lenne. Járulékolj átlagban kb. 200.000 után, kb. 2 hónapig, utána táppénz. A részletekben szívesen segít a fizetős szolgáltatásom.
A másik megoldás is működik, de minek terhelnéd a táppénz 1/3-ával a családi költségvetést - alkalmazott után fizetni kell, vállalkozó maga után nem fizeti - és minek tartanátok fenn egy munkaviszonyt annak minden macerájával együtt 3 évig.