|
Kérdezz-felelek
1989-ben nyertem felvételt az egyetem nappali tagozatára, azonban hosszan tartó betegség miatt már az első félévben tagozatot kellett váltanom. (A kórházi kezelések miatt fellépő hiányzás végett nem írták alá az indexemet.)
Levelező tagozaton folytattam és elvégeztem az egyetemet. Időközben 4 év elteltével meggyógyultam, felvételiztem az Államigazgatási Főiskolára és nappali tagozaton el is végeztem 1,5 évet az egyetemmel párhuzamosan. Ekkor munkába állásom miatt abbahagytam a főiskolai tanulmányaimat.
kérdés: Szolgálati jogviszonyba az oktatási idő (levelező/diploma nélkül záródó nappali) beszámítható? Ha igen kitől milyen papírt/igazolást kérjek és hová juttassam el?
Az OEP jelenleg nem tart nyilván a tanulmányi időszakom után szolgálati jogviszonyt, így a nálam cca 5-6 évvel fiatalabb generáció szolgálati jogviszonyával rendelkezem hivatalosan.
(A hivataltól, ügyfélkapun keresztül feltett kérdésemre nem kaptam kielégítő választ.)
Köszönöm!
A szolgálati idő az egy 3. kategória, ezt a nyugdíjbiztosító tartja nyilván. Fogalmam sincs, hogy a felsőoktatási intézmények ezt annó 1997-ig jelentették-e, de az biztos, hogy akár 40 év elteltével is tudod igazolni az eredeti leckekönyvvel vagy az intézmény igazolásával, hogy akkor régen szolgálati időt szereztél. Annyit, amennyit 1997 végéig nappali tagozaton tanultál.
Hidd el, hogy van, akinek a "teljes szolgálati idejéből" sokkal több hiányzik, mert mostanra akár évtizedek is kiestek azoknak, akik feketén dolgoztak. Az öregségi nyugdíjhoz az 1. sz. feltétel az irányadó korhatár betöltése, a szolgálati időnek van ugyan jelentősége, mert ettől függ, hogy az átlagkereset hány %-a lesz a nyugdíj, de ez most 1,5%-ot jelent évente. Tehát kevesebb évvel is el lehet menni nyugdíjba, ha a korhatár be van töltve, a kevesebb év miatti különbség pedig nem olyan jelentős.
Tny. 41. § (1)Szolgálati időként kell figyelembe venni,
a) öregségi nyugdíj esetén az 1998. január 1-je előtt,
b) hozzátartozói nyugellátás esetén időpontra tekintet nélkül
a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott - legfeljebb azonban a képesítés megszerzéséhez a tanulmányok folytatása idején szükséges - tanulmányok idejét.
(2) A felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányok címén a tanulmányi időszak (tanulmányi év, tanulmányi félév) kezdetét magában foglaló hónap első napjától a végét magában foglaló hónap utolsó napjáig eltelt idő számít szolgálati időnek.
(3) Szolgálati időként kell figyelembe venni a két egymást követő tanulmányi időszak közötti tanulmányi szünet idejét is.
(4) Több képesítés megszerzésére irányuló tanulmányok folytatása esetén legfeljebb az egyik képesítés megszerzéséhez szükséges idő vehető figyelembe.