|
Kérdezz-felelek
Tgyás jogosultsággal kapcsolatban kérdeznék. Április 19-re várom 2. gyermekemet. A korábbi munkaviszonyom nincs meg. Az elmúlt időszakokban a következő juttatásokat kaptam:
2012. november 17-től (jelenleg is): gyes.
2011. április 14-től 2012. november 16-ig: gyed.
2010. október 22-től 2011. április 07-ig: tgyás (passzív).
2010. augusztus 24-től 2010. október 21-ig: álláskeresési segély.
Előtte: álláskeresési járadék (9 hónap).
Szülés előtt és szülés idejére ismét vissza tudok jelentkezni álláskeresési segélyre a biztosítási jogviszony miatt, maximum 31 naptári napra.
A kérdésem az, hogy ezek alapján jogosult lehetek-e tgyásra?
Ha igen, akkor lényeges-e, hogy szülés előtt minimum hány napot kell biztosítottnak lennem?
Másik kérdésem, hogy mely jövedelem lesz a tgyás alapja? Az álláskeresési segély alapját képező jövedelem, ami az akkori minimálbér (73.500.- Ft) volt, annak 40%-át kaptam a munkaügyi központtól. (Ez az összeg most sem változik, ha visszajelentkezem.) Vagy az azt megelőzően folyósított álláskeresési járadék alapját képező jövedelem lesz a tgyás alapja?
Válaszodat előre is köszönöm.
Üdv.
Anikó
Az összeg az nem egy egyszerű kérdés, az összes ilyen esetnél nem az, itt meg aztán különösen nem, mert annó nagyon sok probléma volt abból, hogy még a járadékról igényelt ellátást csak-csak egységesen kezelték, de a segélyről igényeltnél volt megye, aki a 40% után állapított (volna) meg tgyást. Ismerek kismamát, aki ezután pert nyert az egészségbiztosító ellen, de csak töredékük vállalta fel a pereskedést.
Azt javaslom, hogy mindenképpen igényeld meg, mert ha olyan alacsony összeget állapítanának meg, amivel nem jársz, akkor még mindig válthatsz az ellátások között - anélkül, hogy az első havi különbözetet buknád. Jó esetben pedig akár a járadék alapját képező átlagkereset lesz az alap, ami egy magas bérnél akár a minimálbér kétszeresét jelenti. Én mindig így értelmeztem, hogy így kell eljárni, egy konkrét ítélet pedig megerősített ebben.
Sajnos ennél konkrétabban, minthogy akár 4-szeres különbség is lehet a tgyás összege között, nem tudok mondani, de járadékról igényelt ellátást kizárólag az egészségbiztosító állapít meg, így a kifizetőhelyi tapasztalatommal és jogértelmezésemmel ebben a kérdésben nem érsz semmit. Esetleg annyit, hogy ha a 40% után állapítják meg, akkor át tudok küldeni egy ítéletet, amiben elkaszálták az így eljáró egészségbiztosítót.