|
Kérdezz-felelek
Röviden vázolom a helyzetem, aztán jönnek a kérdéseim.
Első gyermekünket 2013 márciusára várjuk. Közalkalmazottként, főállásban iskolában dolgozom, bruttó havi bérem 145.000 Ft, ill. volt egyszeri bruttó 70.000 Ft jutalmam. Ezen kívül egyéni vállalkozóként is dolgozom. 2012 decemberére realizáltam kivétet (270.000 Ft-ot, ami után be is fizettem az adókat, stb.), azért, hogy magasabb TGYÁS-ra és GYED-re legyek jogosult.
- Az első kérdésem, hogy hová kell benyújtanom a TGYÁS iránti igényemet? (Az iskola szerint az iskolába, mert ott vagyok főállású; a könyvelőm szerint az OEP-hez, mert az egyéni vállalkozás „erősebb”, mint a főállás…)?
- 2. Ha az iskolánál nyújtom be, akkor a MÁK-nál végzik a TGYÁS kiszámítását. Ebben az esetben milyen papírt/igazolást/kimutatást kell mellékelnem, hogy lássák és figyelembe vegyék az egyéni vállalkozóként szerzett jövedelmemet is?
- 3. Ha tényleg az OEP-hez kell benyújtanom, oda kell vinnem valami papírt/igazolást, vagy ők látnak mindent?
- Más kérdés. Mikortól kell szüneteltetnem az egyéni vállalkozói tevékenységemet? A TGYÁS megkezdésétől?
- Megint más kérdés. Ha a TGYÁS alatt lejár a szerződésem (tényleg lejár, de kaptam ígéretet a hosszabbításra), és már nem leszek biztosított, hogyan lehetnék mégis biztosított? (Már a második babára gondolva…)
Válaszodat minden, a TB útvesztőiben tévelygő sorstársam nevében is köszönöm! Köszönjük az időt és energiát, amit ránk fordítasz!
Üdvözlettel:
A
Nincs rá előírás, hogy milyen formában igazold a vállalkozóként jövedelmedet. Én csinálnék egy 2 oszlopos, 12 soros táblázatot, ahova beírnék 2012. januártól novemberig nullákat, decemberre 270.000-et, idénre is minden sorba 0-t, és mellékelném a decemberi 1258-as bevallást meg a folyószámlát, amin látszik, hogy tényleg be lett vallva és be lett fizetve. Ennek elégnek kell lennie.
Az ev jogviszonyból 270.000/366*0,7=napi bruttó 516 Ft tgyást és gyedet fogsz kapni. Havi szinten ez nettó 13.000 Ft-ot jelent (gyednél még ennyit sem). Ez ugyan 2 év alatt több, mint az a 162.000 Ft, amit befizettél a kivét után, de akkor sem volt ez olyan nagy üzlet.
Nem kell szüneteltetni a vállalkozást, legalábbis abban az értelemben nem, hogy nem kell a szünetelést bejelenteni. Egyszerűen csak ún. kieső időket jelentesz majd magadról, vagyis kódokkal leírod, hogy mi miatt nem vállalkoztál. Nem azért, mert felhagytál a szándékkal, hanem mert egy baba mellől nem tudtál vállalkozni, kb így tudnám érzékeltetni a különbséget a kettő között, ami elismerem, hogy kismama esetében tényleg sántít egy kicsit, de ez akkor sem szüneteltetés.
Ha szünetelést jelentenél be, akkor a biztosítási jogviszonyod sem ketyegne, ez pedig azt jelentené, hogy ketteskével csak gyest kaphatsz. Ha nem jelentesz szünetelést, csak kieső időt, akkor ugyanúgy nem fizetsz semmit - az ellátások folyósítása alatt nem kell, kivéve a gyes melletti munkát - , de rendben lesz az előzetes biztosításod ketteskéig. (Ha ezt is a könyvelő mondta, akkor ez csak ebben a témában a 3. hülyeség, ami elgondolkodtató...)