|
Kérdezz-felelek
2010. február közepén született a kisfiam, a megszületése előtti 28. naptól igényeltem a TGYÁS-t, előtte közel 4 hónapig táppénzen voltam, így a 2009-es évet az év végi kb. 3 hónap táppénz kivételével végigdolgoztam. A munkaviszonyom ezt megelőzően is évekig folyamatos volt, csak a bérezést illetően volt különbség. A 2009-es évi keresetem alapján max. GYED-et kaptam, ami idén februárban lejárt, két hónapja GYES-en vagyok, várandós a második babánkkal, aki várhatóan október legelején fog megszületni. A szerződés szerinti bérem jelenleg 204.000 Ft. Még a GYES igénylése előtt januárban felhívtam az OEP telefonos ügyfélszolgálatát és tájékoztatást kértem a 2. baba után járó TGYÁS és GYED várható összegéről, akkor azt a választ kaptam, hogy mindkettő a szerződés szerinti bérem alapján kerül majd kiszámításra. Ez nekem jó hír volt, mert az alapján max. GYED-et kapnék. Múlt héten találkoztam a neten (egy olyan oldalon, ahol tb tanácsadással foglalkoznak) egy olyan kitétellel, miszerint ha a szülést megelőző időszakban "többségében" GYES-en van az anyuka, akkor a minimálbér alapján számítják a GYED-et. Ismételten felhívtam az OEP-et, ahol a januári tájékoztatással ellentétben ez utóbbit igazolták, azt mondták, hogy amennyiben GYES-ről megyek szülni, valóban a minimálbér lesz az alap a GYED számításánál. Azt javasolták, hogy mielőbb szakítsam meg a GYES-t, vegyem ki az összegyűlt szabadságom (ha jól számoltam, ez 40 nap, a munkaügyről még várom a visszaigazolást), majd szülésig legyek táppénzen. Ebben az esetben a szerződés szerinti bérem lenne a GYED alap és nem a minimálbér. A kérdésem az, hogy Ön szerint mi lenne a GYED alap, amennyiben a szülésig GYES-en lennék, ill. akkor valóban a szerződés szerinti bér alapján számolnának-e, ha azt tenném, amit az OEP javasolt, tehát kivenném a szabikat, utána táppénz szülésig?
A további kérdésem a táppénzzel kapcsolatos. Ha most mielőbb megszakítanám a GYES-t és kivenném a szabikat, az azt jelentené, hogy kb. június közepétől október elejéig táppénzen kellene lennem (vagy táppénz szeptember elejéig és a szülés várható idejét megelőző 28. naptól TGYÁS). Mi alapján lenne kiszámítva a táppénz összege és járna-e nekem egyáltalán ennyi időre? Lehetnék-e közel 4 hónapig táppénzen a szülést megelőzően, ha a táppénzt közvetlenül megelőzően csupán kb. másfél hónapig "dolgoznék", azaz annyi időt lennék fizetett szabadságon? Van-e jelentősége annak, hogy milyen kód szerepel a táppénzes papíron?
A kisfiunkat bölcsődébe adni nem akarjuk, tehát a szülésig részmunkaidőben sem tudnék dolgozni, az tehát, hogy a szülésig ebben az évben 180 bérezett napom legyen, az idő hiánya és családi okok miatt is teljesen kizárt.
Remélem, minden szükséges információt érthetően megadtam, a segítségét előre is nagyon köszönöm!
Az általad talált/hallott megfogalmazások olyan szinten leegyszerűsítik a helyzetet, hogy az már nem helytálló. Egy korrekt, laikus által is érthető megfogalmazás így néz ki:
A gyed két feltétel együttes teljesülése esetén lesz a minimálbér, minden más esetben a gyed alapja a tgyás alapjával egyezik meg. Ez a két feltétel a következő:
- a tgyás és a gyed kezdetének az éve nem azonos, mert a gyed már a következő évben indul ÉS
- a tgyás kezdetének az évében kizárólag gyes volt, vagy kizárólag gyes és 12 naptári napnál kevesebb munka, szabadáság, táppénz, gyed
Az Ebtv. elég bonyolultan fogalmazza meg - kezdve azzal, hogy a táppénz szabályaira utal vissza - , azt mondja, hogy az előző ellátás az alapja a gyednek akkor, ha táppénz, tgyás, gyed miatt nincs 180 bérezett nap az irányadó időszakban, minden más esetben a minimálbér az alap. Ezt úgy kell érteni, hogyha a gyed kezdete előtti nap és az előző év január 1. között (ez az irányadó időszak) a bérezett napok+táppénz+tgyás+gyed együtt eléri a 180 napot, akkor az előző ellátás, vagyis a tgyás alapja jön vissza gyedlapanak. Mivel ebből a 180 napból 168 mindenéppen tgyás, 12 napon múlik a történet akkor, ha olyan szerencsétlen a helyzet, hogy az nagyon ritka. Erre a - legalább - 12 napra lehet kivenni szabit vagy lehet táppénzen lenni, tehát a ritka szerencsétlen esetben is van egy végtelenül egyszerű megoldás a minimálbér alapú gyed elkerülésére.
De Te nem vagy ritka szerencsétlen eset, mert a 2. feltétel akkor sem teljesül, ha végig gyesen lennél, mivel idén ( a gyed kezdete előtti évben), van másfél havi gyeded és ez bőven elég, hiszen másfél hónap több, mint 12 nap.
A szabadsággal és a táppénzzel tehát nem befolyásolod a gyed alapját, az az összes létező verzió esetén annyi lesz, mint amennyi a tgyás alapja volt. A tgyás alapja pedig a minimálbér kétszerese - 180-nál kevesebb bérezett nap esetén ennél magasabb szerződés szerinti vagy rövid időszaki tényleges jövedelemnél is legfeljebb ennyi lehet csak. Ha szabadságra mész és utána táppénzre, akkor annyi a nyereség rajta, hogy ezekre több pénzt kapsz a gyesnél, de a későbbiekben semmit nem befolyásol. Nem ezért lesz minimálbér kétszerese alapú a gyeded, hanem azért, mert az irányadó időszakban 168 nap tgyásod és kb. 45 nap gyeded van, ez meg önmagában több, mint 180 naptári nap (ne keverjük a bérezett nappal, az más). Innentől kezdve teljesen mindegy, hogy valamennyi szabadsággal és/vagy gyeddel több. Pontosan ugyanaz lesz a végeredmény.
A táppénzjogod 1 év, a táppénz alapja a gyed előtti átlag, vagyis a 2009-es átlagkereset. A 9-es kód a helyes és fontos is, hogy ez legyen rajta.