|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Tisztelt Szakbarbár!
2008 nov. 18-án szültem és a munkáltatómmal úgy egyeztünk meg, hogy 2010 jan. 4-én újra munkába állok.
A helyzet közben úgy alakult, hogy mégsem akarnak visszavenni (pedig a bölicsit is sikerült elintéznem, ami nem volt egyszerű). Fizetnének "lelépési pénzt", hogy közös megegyezéssel kilépjek. Ehhez azonban nekem fel kell vennem a munkát, hogy az elmeradt szabadságot kiadják és hogy ki tudjak lépni. Ehhez azonban le kell mondanom a GYED-ről és a GYES-t kell megigényelnem. Kérdésem az lenne, hogy utána visszamehetek-e GYED-re (mivel ugye a bölcsöde sem jár, ha nem vagyok alkalmazásban)? Egy ismerősöm azt mondta, hogy egyszer meg lehet ezt játszani, mármint, hogy GYES-ről visszamenni GYED-re.
Segítségét előre is köszönöm!
Nem kell ezt így bonyolítani. A munkaviszonyod megszűnik egy adott nappal, azon a napon kifizetik a szabadságmegváltást és a "lelépési pénzt", mondjuk megegyezéses bér címén, mert az valamivel jobban hangzik. A munkaviszony közös megegyezésről szóló megállapodásban a felek szabadon megállapodhatnak bármiben, pl. ebben is.
Ez a megoldás nagyon gyakori az ilyen esetekben, ráadásul ilyenkor ugyanaz a bruttó összeg nettóban 17%-kal több - ezt most hadd ne magyarázzam meg, hogy miért, a lényeg, hogy a járulékalap ilyenkor 0 és csak adóelőleg terheli a kifizetést.
A munkaviszony megszűnését követő naptól passzív jogon kapod tovább, de teljesen folyamatosan és - részedről - minden intéznivaló nélkül a gyedet.
Ha feltétlenül bonyolítani akarod - meg bukni némi pénzt, mert így nem kapod párhuzamosan a szabadságot (megváltásként) meg a gyedet, ráadásul ebben az esetben 17%-kal kevesebb a nettó - , akkor a szabadságot egy pénteki napig adják ki, a munkaviszony vasárnapi nappal szűnik meg, a gyedet pedig szombattól igényeled meg újra, hétfőtől átmegy passzívba. Az összege ilyenkor mindentől függetlenül ugyanannyi,mint korábban volt.