|
Kérdezz-felelek
GYes, csed,gyed kérdéssel kapocsolatban fordulok hozzád. 2018. szeptember 11-én született meg a kislányom, a szülést megelőzően a bruttó jövedelmem 212650 Ft volt. A csedem 160 ezer ft körül volt, a gyedem most 140 ezer ft. Gyed közben 2019. június 30-án megszűnt a munkaviszonyom.Passzív gyeden vagyok , azt mondták. Tanácstalan vagyok, azzal kapcsolatban, ha most a kislányom betölti a 2. életévét és a gyes alatt születne meg a 2. gyermekem, akkor nekem kb mennyi lenne újra a csedem? Nem tudom, hogy most akkor újra az előző csed összegét kapnám vagy csak az alapot.
Válaszodat előre is köszönöm!
A csednek és a gyednek a feltétele ugyanis a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítás és a Te biztosítási jogviszonyod 2019 közepén véget ért, vagyis 2020.06.30-at követően már nincs az előző 2 évben legalább 1 éved. Az, hogy zöld a lámpa az orvosnál és ketyeg a szolgálati idő a nyugdíjhoz, nem egyenlő a biztosítotti státusszal. Azt valamilyen fennálló biztosítási jogviszonyt generálja, és pontosan azzal több, ami Neked itt fontos: pénzbeli ellátásra jogosít.
A csednek a gyedhez képest annyival lazábbak a feltételei, hogy ott az előzetes biztosításba beszámít a passzív gyed is, tehát ha ketteske egyeske 3 éves kora előtt születik, hogy legyen az előtte lévő 2 évben 1 év gyed, akkor egy gyors biztosításba kerüléssel (hogy ezzel a másik jogosultsági feltétel is ki legyen pipálva) ketteske után csedre még jogosult lehetsz, de utána gyedre már nem. Ahhoz már 1 évet kell előtte dolgozni. Ebben az esetben a csed alapja az új jogviszonyban kapott jövedelem, vagy ha álláskeresési járadék adja az aktuális biztosítási jogviszonyt, akkor a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A kedvezményszabályként ismert rendelkezés, amivel csak több vagy ugyanannyi a következő ellátás, ilyenkor nem játszik, mert ez csak ugyanonnan szülésnél van.