|
Kérdezz-felelek
Éva vagyok, jelenleg gyes-en lévő kismama. Kislányom 2017.05.24-én született (2019.05.24-e óta vagyok gyes-en). 2018.01.01-vel, amikor kislányommal gyed-en voltam, jelentősen emelkedett a fizetésem (szakvizsgáztam). 2019.06.08-ra várjuk 2. gyermekünket. Jogviszonyom, munkaviszonyom folyamatos, végig itthon voltam a gyerekkel, nem vettem ki semmilyen szabadságot, sem táppénzt nem igényeltem a 2. terhességem alatt. Kérdésem az új csed megállapításának mi az alapja, a 2017-es bérem, vagy az új, emelt bérem? Kiküldték az új gyerekkel a csed értesítőt, és a régi munkabéremet vették alapul, ami nagyon elkeserített.
Válaszát köszönve:
Éva
Ennek a kiküszöbölésére létezik egy, a mindennapokban kedvezményszabálynak hívott rendelkezés, ami azt mondja, hogy meg kell nézni, hogy az általános szabályok szerint számolt átlag és az előző csed alapja közül melyik a magasabb és ha utóbbi, akkor megint annyi lesz a csed alapja, mint amennyi korábban volt. A jogalkotónak ezzel az volt a célja, hogy aki egyszer magas bér után fizetett járulékot, az több babával is ezután az összeg után kaphasson ellátást.
Felteszem, hogy az előző csed alapja több volt a minimálbér kétszeresénél, ezért jött vissza megint ez az összeg, mert ez több az általános szabályok szerintinél. Utóbbi "elméleti bért" nem vesz figyelembe, tehát ha csak papíron emelkedett, de soha nem fizettél utána járulékot (vagy fizettél, de 120 napnál rövidebb ideig), akkor azután nem állapítanak meg ellátást. Visszaélésre adna lehetőséget, ha korlátlanul figyelembe lehetne venni bármilyen magas összeget, ami után nem, vagy az ellátás időtartamához képest csak rövid ideig történt járulékfizetés. Ezért nem a csak "elméleti bér" az új csed alapja.